Znalezienie dobrego OSK

Początek przygody z samochodem osobowym zawsze zaczyna się w Ośrodku Szkolenia Kierowców, gdzie prowadzone są kursy dla przyszłych kierowców. Mogą do nich przystępować osoby pełnoletnie, choć wyjątkiem są kandydaci, którzy rocznikowo mają osiemnaście lat, ale faktycznie je skończą za maksymalnie kilka miesięcy. Każdy kurs kończy się wewnętrznym egzaminem, który dopuszcza kandydata do państwowego egzaminu.

Gdzie znajdziemy Ośrodki Szkolenia Kierowców?

dobry osk w krakowieKażdego roku do egzaminu na prawo jazdy przystępują setki tysięcy osób w całym kraju, jednak nieliczni mają na tyle szczęścia, aby móc już za pierwszym podejściem zakończyć go z pozytywnym wynikiem. Większość osób jest zmuszona wykupić jedną lub dwie poprawki. Szanse na szybkie zaliczenie przede wszystkim zależą od samego kursanta i tego jak został wyszkolony w czasie kursu. Niejeden dobry OSK w Krakowie cieszy się dobrą renomą i nie narzeka na brak kursantów. Kursy na prawo jazdy kategorii B, obejmują trzydzieści godzin teorii i trzydzieści godzin jazd z instruktorem. Jest to minimum, które każdy kursant musi zaliczyć. W razie konieczności, każdy po ich skończeniu może dokupić sobie dodatkowe godziny jazd, jeżeli słabo mu idzie jazda samochodem, czuje się niepewnie lub oblał wewnętrzny egzamin organizowany przez szkołę jazdy, w której się uczy jeździć. W trakcie kursu, uczestnicy są zaznajamiani z przepisami kodeksu ruchu drogowego, omawiają podstawowe sytuacje drogowe, które mogą każdego kierowcę spotkać i przechodzą kompletny kurs udzielania pierwszej pomocy. To wszystko odbywa się w ramach części teoretycznej, która jest wstępem do części praktycznej. Jazdy zawsze się zaczynają od kilku godzin spędzonych na placu manewrowym, gdzie kursant uczy się ruszać, hamować, skręcać i wykonywać jazdę po łuku w obie strony. Po opanowaniu tych umiejętności, instruktor zabiera przyszłego kierowce na ulice Krakowa, gdzie musi nauczyć się parkować na trzy, różne sposoby, wyprzedzać i wymijać. Praktyka jest zdecydowanie najważniejsze a nauce jazdy.

Dla większości kursantów, trzydzieści godzin jazd jest wystarczająca, aby nauczyć się całkiem dobrze jeździć. Jednak są też takie osoby, które mają problem z wyczuciem samochodu i ciągle popełniają podstawowe błędy. Tacy kursanci muszą dokupować dodatkowe godziny i ćwiczyć do momentu, aż opanują wszystkie wymagane umiejętności. Na egzaminie państwowym na prawo jazdy nie będzie taryfy ulgowej, więc każdy kto będzie miał jakieś problemy, zostanie wrócony do ośrodka i otrzyma negatywny wynik.