Zastosowania korków pneumatycznych

Każda instalacja, zanim zostanie dopuszczona do użytku, wymaga przeprowadzania odpowiednich testów. W większości przypadków testowana jest szczelność takich instalacji, gdyż jest to najważniejszy parametr w przypadku większości z nich. W takim przypadku bardzo mogą się okazać specjalne elementy, zwane korkami.

Jak korki wykorzystuje się w próbach szczelności?

korek pneumatyczny do prób szczelnościZapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest szczelność pewnych instalacji, na przykład instalacji gazowych, kanalizacyjnych i tego typu instalacji. Dlatego też tak ważną jest, aby pozostawały one odpowiednio szczelne przez dług czas. Z tego powodu każda tego typu instalacja, zanim zostanie dopuszczoną do użytku, musi przejść bardzo wymagające testy szczelności. Dzięki temu można być pewnym, że gdy dana instalacja zostanie dopuszczoną do użytku, nie będzie konieczne zbyt szybkie wykonanie jej remontu. W tym celu zazwyczaj wykorzystywany jest korek pneumatyczny do prób szczelności, czyli niewielki element, z pomocą którego można sprawdzić szczelność poszczególnych odcinków instalacji. Trzeba bowiem zdać sobie prawe z tego, że w przypadku opisywanych rodzajów instalacji nawet niewielkie mikrouszkodzenie może nieść ze sobą bardzo negatywne skutki. Dlatego też instalacje testuje się w ten sposób, że poszczególne jej odcinki odcina się od innych z pomocą korków uszczelniających, a następnie poddaje się je działaniu bardzo wysokiego ciśnienia czy też temperatury. W ten sposób można sprawdzić, czy wszystkie odcinki składające się na daną Instalacje będą odporne w takim samym stopniu i czy któryś z nich nie obniży wydajności całego systemu. Korki pneumatyczne mogą się okazać przydatne podczas tych testów, że względu na prostotę użycia i bardzo wysoki poziom odporności. Właśnie dlatego można je używać do testów w instalacjach, przez które przepływają na przykład bardzo żrące chemikalia. Pomaga w tym także fakt, że samo życie takich korków jest bardzo proste, jak również intuicyjne. Oczywiście warto pamiętać o tym, że testy szczelności to nie jedyne zastosowania dla nich. Można je bowiem także wykorzystywać do bieżącego uszczelniania różnego typu instalacji. Pomaga w tym fakt, że e są one dostępne w różnych rozmiarach, jak również i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do każdej instalacji.

Jednym z ważniejszych parametrów dla każdej instalacji jest bezwzględnie szczelność. To właśnie szczelność bowiem będzie świadczyć o tym, czy dana instalacja będzie działać bezproblemowo przez długi czas. Właśnie dlatego również, zanim dana instalacja zostanie dopuszczona do użytku, będzie musiała przejść odpowiednie testy.