Wartości odżywcze na etykietach produktów

Każdy powinien wiedzieć, jaki produkt kupuje w sklepie. Wiemy, że w dzisiejszych czasach nie wszystko, co znajduje się na sklepowych półkach będzie zdrowe dla naszego organizmu. Dlatego tak bardzo ważne jest czytanie wszelkich informacji dotyczących produktu. Kiedy znamy jego skład, wiemy już, jak bardzo jest on przetworzony oraz ile sztucznych barwników i konserwantów szkodliwych dla nas zawiera. Wiemy też czy jego zakup będzie opłacalny dla naszego organizmu.

Czytanie wartości odżywczej na etykietach produktów

wartość odżywcza na etykiecie produktuNie musimy znać wszystkich oznaczeń oraz składników odżywczych. Powinniśmy jednak znać podstawowe informacje, jakie powinny zawierać etykiety na produktach. Zawierają one przede wszystkim informacje o składzie, możemy sprawdzić, jak czy produkt nie posiada niezdrowych składników oraz jaka jest jego wartość odżywcza. Dla naszego organizmu są to bardzo ważne informacje, wiemy, ile na przykład białka czy tłuszczu zawiera produkt. Dlatego wartość odżywcza na etykiecie produktu jest bardzo ważna. Są to informacje dla każdego konsumenta, nie tylko dla osób odchudzających się lub po dietetyce. Każdy producent ma obowiązek określenia wartości odżywczej. Wykonuje się to najczęściej poprzez wysłanie próbek wyrobu do laboratorium akredytowanego. Właśnie w laboratorium określane są wszelkie parametry wartości odżywczej i potwierdzanie, czy są one zgodne czy też nie. Na podstawie otrzymanych wyników parametry są określane przez technologów oraz nanoszone na etykiety jednostkowe produktów. Wartość odżywcza powinna być weryfikowana przez producentów, czyli produkt powinien być wysyłany weryfikacyjnie do laboratorium aby skontrolować, czy na pewno zachowane są wszelkie standardy produkcji. Również na podstawie określonej wartości odżywczej określane są specyfikacje produktu, czyli konkretne opisy poszczególnych procesów. W produkcie musi być uwzględniony każdy składnik, nawet jeśli jego ilość nie jest znaczna. Tylko wtedy jesteśmy w stanie otrzymać adekwatny wynik oraz zapewnić, że konsument nie będzie celowo wprowadzony w żaden błąd. 

To, jak produkt wpływa na nasz organizm i czego nam dostarcza to najważniejsze dla nas informacje. Powinniśmy określić sobie, jak wiele poszczególnych składników potrzebujemy. Musimy pamiętać, że nie wolno spożywać za dużo na przykład białka lub węglowodanów. Powinniśmy stosować urozmaiconą dietę, gdzie wszystkie potrzebne składniki są w odpowiedniej dla nas ilości. Tylko wtedy możemy zachować odpowiednią  wagę oraz zdrowy organizm.