Różnice między domkami całorocznymi a sezonowymi

Bez wątpienia domek holenderski lub inaczej domek letniskowy to świetna inwestycja w wielu przypadkach. Warto kupić go zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Często umieszcza się go nad jeziorami lub w górach, aby służył pod wynajem dla turystów. Czasami jednak są osoby, które decydują się mieszkać w takich domkach nawet przez kilka lat. Wówczas warto zapoznać się z tym, który z domków będzie bardziej komfortowy – sezonowy czy całoroczny. Różnice są niewielkie, a mogą zmienić nastawienie inwestorów.

Ile kosztują domki całoroczne, a ile sezonowe?

luksusowe domki całoroczne mobilnePodstawowa różnica między domkami holenderskimi zauważalna jest już w ich nazwie. Domy sezonowe, jak wskazuje nazewnictwo, sprawdzą się doskonale w sezonie, czyli na okres ciepłych dni. Zazwyczaj posiadają one pojedyncze okna, a ich ściany nie są ocieplane. Często (jeżeli zostało zamontowane) stosowane jest w nich ogrzewanie elektryczne. Są odpowiednim miejscem, które zapewni odpoczynek w ciągu dnia i nocy, jednak kiedy nadejdą mrozy, przebywającym wewnątrz osobom może być zimno. Nieco inaczej wygląda w przypadku domków całorocznym. Te zazwyczaj posiadają grubsze okna (podwójne), mają wzmacniane ściany oraz montuje się w nich ogrzewanie CO2. Można w nich mieszkać zarówno latem, jak i w chłodniejsze dni. Minusowe temperatury nie będą tak odczuwalne, a ewentualne ocieplenia nie muszą być aż tak grube. Luksusowe domki całoroczne mobilne z uwagi na to, że może do nich bezproblemowo wprowadzić się rodzina na dłuższy czas, są również nieco droższe. Różnica cenowa jest jednak niewielka. Domki sezonowe można zakupić już za około 30-40 tysięcy złotych, natomiast te całoroczne zaczynają się od 50 tysięcy złotych. W większości przypadków ich wnętrze oraz wyposażenie wygląda podobnie. Różnice zauważalne są dopiero w przypadku domków, które do kupienia są za 100 tysięcy złotych. Należy mieć na uwadze, że kupując tańsze, lecz sezonowe domki, w których chce się zamieszkać, trzeba będzie doliczyć około 15-20 tysięcy za same systemy grzewcze i ocieplenia.

Znając różnicę między dwoma podstawowymi typami domków, można łatwo zdecydować o zakupie odpowiedniego. Jeżeli ma on służyć wyłącznie na wynajem w górach czy nad morzem, wówczas odpowiedni będzie sezonowy. Natomiast jeśli planuje się w nim przebywać również w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym, w takim przypadku zdecydowanie lepsze będą domki całoroczne. Ostatecznie domek holenderski można zaprojektować według własnych potrzeb, kontaktując się wcześniej z ich producentem.