Różne typy pasów unieruchamiających pacjentów

Stosowanie pasów unieruchamiających pacjentów jest znane już od wieków. Takie działanie bywa jednak owiane złą sławą i często niesłusznie kojarzone z wyrządzaniem komuś krzywdy oraz odbieraniem podstawowych praw. Należy podkreślać, że obecnie zastosowanie podobnych metod jest możliwe tylko w warunkach szpitalnych i to na wyraźne polecenie lekarza oraz pod jego ścisłą kontrolą. Co istotne, każdorazowe użycie pasów krępujących musi być odpowiednio uzasadnione i wynikać z dbania o zdrowie i życie hospitalizowanego. 

Jak działają pasy unieruchamiające?

pasy unieruchamiające dla lekarzyWszelkie przyrządy medyczne służące do krępowania chorych muszą być stosowane zgodnie z konkretnymi zaleceniami. Najczęściej wiązanie pacjentów zlecają lekarze psychiatrii, którzy w ten sposób troszczą się o ich zdrowie i życie. Takie działanie ma na celu zapobieganie występowaniu samookaleczeń wśród chorych psychicznie oraz ataków na pracowników służby zdrowia i jest zazwyczaj stosowane sporadycznie i krótkotrwale, głównie w momentach podawania leków oraz wykonywania różnego typu drobnych zabiegów niewymagających narkozy. Najczęściej sprzedawane pasy unieruchamiające dla lekarzy składają się z pięciu elementów. Największy z nich służy do ograniczania ruchów tułowia, a pozostałe unieruchamiają nadgarstki oraz kostki hospitalizowanego. Całość zazwyczaj jest mocowana do ramy szpitalnego łóżka, jednak w niektórych wypadkach także do wózka inwalidzkiego lub innej konstrukcji. Istnieją różne typy pasów krępujących, jednak najpopularniejsze są te, które wykonuje się ze skóry. To bardzo solidne i łatwe w sterylizacji oraz dezynfekcji materiały medyczne. Posiadają paski regulacyjne, dzięki czemu mogą być produkowane w uniwersalnych rozmiarach. Istnieją także produkty stworzone z różnego rodzaju gum, jednak cechuje je nieco krótsza żywotność. Najważniejsze jednak jest zawsze to, aby kupowany sprzęt pochodził ze sprawdzonych hurtowni i sklepów oraz posiadał stosowne certyfikaty świadczące o tym, że jest to wybór medyczny, który można bezpiecznie stosować.

Każdorazowe unieruchamianie pacjenta bywa trudnym przeżyciem zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziny, dlatego nade wszystko należy pamiętać, że takie działania są podejmowane jedynie w jednostkach służby zdrowia i zawsze z użyciem najlepszego, bezpiecznego sprzętu. Obecnie stosowane w szpitalach  i hospicjach pasy krępujące nie obcierają chorych i są dowolnie regulowane, a ich każdorazowe użycie jest zawsze uzasadniane względami ściśle medycznymi, a następnie odpowiednio opisywane.