Przykłady nowoczesnych elektrownii

Chcąc poprawić stan środowiska naturalnego koniecznie należy podjąć działania mające na celu transformację energetyczną. Oznacza to, że zmienić się muszą sposoby wytwarzania energii w różnych postaciach. Obecnie do tego celu wykorzystywane są kotły na paliwa stałe, które generują sporo zanieczyszczeń. Rosnące ceny zakupu poszczególnych mediów, lepsza możliwość sfinansowania inwestycji czy szybszy zwrot sprawiają jednak, że coraz więcej osób prywatnych oraz przedsiębiorców zaczyna się interesować odnawialnymi źródłami.

Jak pozyskać czystą energię ze Słońca?

nowoczesne elektrownie słoneczneUmożliwiają one pozyskanie potrzebnych mediów w sposób efektywny i ekologiczny. Warto wspomnieć, że obecnie do tego celu wykorzystywanych jest wiele różnych technologii. Można tutaj wspomnieć chociażby turbiny wiatrowe, biogazownie, geotermię czy pompy ciepła. Niemniej jednak na skalę przemysłową stosowane są często rozwiązania, które umożliwiają konwersję promieniowania słonecznego na elektryczność. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie do sieci prądu, który następnie jest dostarczany do odbiorców. Przykładem większych instalacji, które to umożliwiają są nowoczesne elektrownie słoneczne złożone z wielu modułów fotowoltaicznych. W ten sposób możliwe jest uzyskanie całkowitej mocy instalacji rzędu dziesiątek, a nawet setek megawatów. Należy jednak pamiętać, że żeby to było możliwe to elektrownia musi być odpowiednio zaprojektowana oraz wykonana. Kluczowym zagadnieniem jest dobór ilości modułów oraz ich lokalizacja. Panele nie powinny bowiem znajdować się w strefie zacienienia oraz powinny być zwrócone pod odpowiednim kątem i nachyleniem do Słońca. Jeśli chodzi o elektrownie słoneczne to panele najczęściej są ulokowane na specjalnych konstrukcjach posadowionych na gruncie. Możliwe jest zastosowanie również układów trackingowych, które pozwalają zmienić położenie paneli względem Słońca. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić największą możliwą wydajność.

Coraz częściej spotykane są również rozwiązania, w których instalacje zlokalizowane są na pustyniach czy w obrębie jezior. Każde z podanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jak widać obecnie niezwykle ważnym zagadnieniem jest wdrażanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które pozwolą wytworzyć energię na skalę przemysłową. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Pozwala to na poprawę stanu środowiska naturalnego co jest niezwykle ważne. Oprócz scentralizowanych jednostek wytwórczych coraz częściej spotyka się instalacje OZE w formie rozproszonej.