Problem z wilgocią

Często decydując się na zakup domu na rynku wtórnym zwracamy uwagę na stan dachu, stropów, murów czy okien. Zafascynowani potencjalnie dobry zakupem rzadko kiedy spoglądamy poniżej linii gruntu, na piwnicę. Niestety, to właśnie tam często może czekać na nas niespodzianka, która spowoduje, że „okazja” zamienia się w „skarbonkę” bez dna.

Dlaczego mamy wilgoć w piwnicy?

osuszanie piwnic warszawaPiwnica w dużej mierze znajduje się poniżej poziomu gruntu. Zwykle ponad poziom zero wystaje jedynie 40-50cm jej wysokości, po to by można było zamontować okna. Sytuacja ta powoduje ogromne narażenie tego poziomu kondygnacji na zawilgocenie. Może ono być spowodowane kilkoma przyczynami. Pierwszy, najpoważniejszy powód zawilgocenia, wynika z wysokiego poziomu wód gruntowych. Sytuacja ta jest niejako analogiczna do dziecięcej zabawy w kompanie studni na plaży. Przy wysokim poziomie wód gruntowych, wolna przestrzeń pomieszczeń w piwnicy jest właśnie taką studnią, do której przesiąka woda z gleby. Inną przyczyną wysokiej wilgotności w piwnicy, może być zaciekanie spowodowane wilgocią z gruntu na skutek np. opadów deszczu lub roztopów. Trzecim powodem to wilgoć z wewnątrz, spowodowana np. suszeniem ubrań i bardzo rzadkim wietrzeniem pomieszczeń lub spowodowana awariami. Wilgoć w piwnicy może objawiać się na różne sposoby. Od delikatnego zapachu poprzez mokre ściany, po brzydkie wykwity pleśni, aż w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, po stojącą wodę w piwnicy. Niezależnie jednak z jakim zawilgoceniem mamy do czynienia, jego skutki mogą okazać się poważniejsze niż się wydaje. Pierwszym z zagrożeń jest pleśń. Jej brzydkie wykwity to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Pleśnie, podobnie jak i rosnące na wilgotnych ścianach grzyby, uwalniają do otoczenia miliony zarodników. Zarodniki zaś potrafią negatywnie wpływać na nasz organizm. W ich „repertuarze” możemy znaleźć zarówno pieczenie oczu, łzawienie, katar, alergie skórne a nawet astmę. Dlatego też w przypadku zlokalizowanie ognisk grzyba lub pleśni powinniśmy jak najszybciej je usunąć, pamiętając o odpowiednich środkach ostrożności. Jeśli interesuje nas osuszanie piwnic Warszawa to miasto, gdzie znajdziemy wiele firm zajmujących się tą dziedziną. Warto pamiętać, że problem wynikającym z wilgotności są mokre ściany. Powyższe zdanie brzmi może bezsensownie, ale kryje się za nim dość poważny problem. Cegła, zaprawa i tynk, w których zamiast powietrza znajdują się cząsteczki wody zapewnia dużo niższą izolację termiczną niż suche mury. Oznacza to, że jeśli ogrzewamy piwnicę by uzyskać zadaną temperaturę, musimy zużyć dużo więcej energii, a co za tym idzie wydać więcej pieniędzy. Myliłby się też ten, kto uważa, że piwnica nie musi być ogrzewana. Zimna piwnica, poprzez podłogę potrafi skutecznie wyziębiać parter i uprzykrzać tym samym życie domownikom.

Walkę z wilgocią piwnicy możemy podjąć na kilka sposobów. Jeśli czujemy w piwnicy nieprzyjemny zaduch, najprościej, w gorący słoneczny dzień, otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Regularne przeprowadzanie tak prostego zabiegu w wielu przypadkach wystarczy, aby uchronić się przed nadmierną wilgocią z piwnicy. Taka metoda jest np. idealna, gdy głównymi „dostawcami” wilgoci są wysychające w suszarni ubrania. Jeśli wilgoć w naszej piwnicy pojawiła się z powodu naszego niedopatrzenia lub awarii sprzętu (np. zatkana kanalizacja, pęknięta rura itp.) to, po dokonaniu niezbędnych napraw, warto zdecydować się na metodę absorpcyjnego lub kondensacyjnego osuszania budynku.