Problem twardej wody

Uzdatniona woda w domu oznacza głównie efektywniejsze działanie urządzeń domowych, które mają z nią kontakt. Poza tym odpowiednie uzdatnianie wody w domu może zapobiec wielu problemom dermatologicznym. Istnieje wiele zalet uzdatniania wody, które przemawiają za montażem specjalistycznych urządzeń.

Czy warto uzdatniać wodę?

najlepsza stacja uzdatniania wodyZ całą pewnością jakość wody w domach pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, woda ma zdecydowane znaczenie dla jakości naszego życia, stanu sprzętów oraz zdrowia. Przede wszystkim woda wpływa na prawidłowe funkcjonowanie instalacji, sprzętów AGD, które mają z wodą kontakt oraz tego, w jakiej kondycji jest nasza skóra i włosy. W przypadku wody wodociągowej najczęstszym jej problemem jest twardość, ponieważ zawiera ona duże ilości soli wapnia i magnezu. Ponadto wyczuwamy w niej chlor, który pogarsza jej smak i zapach. Z kolei woda z przydomowej studni wymaga uzdatniania, aby móc ją bezpiecznie spożywać. Nieuzdatniona woda w swoim składzie zawiera duże ilości żelaza i manganu, amoniaku czy substancji organicznych. Warto podkreślić, że uzdatniona, miękka woda ma wpływ na działanie sprzętu AGD. Poza tym pranie ubrań w zmiękczonej wodzie sprawia, że nie tracą kolorów, nie rozciągają się i są przyjemnie miękkie w dotyku, nawet bez płynu do płukania. Twarda woda może powodować szkody w instalacji hydraulicznej oraz tworzy osady wapienne wewnątrz kotła czy podgrzewacza wody już w temperaturze niewiele ponad 40°C. Ponadto może być jedną z przyczyn złej kondycji skóry, ponieważ przesusza skórę i powoduje powstawania wyprysków. Ma również niekorzystny wpływ na nasze włosy, gdyż mogą stać się suche, matowe i pozbawione objętości. Zatem chcąc pozbyć się twardej wody, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest najlepsza stacja uzdatniania wody. Jeśli korzystamy z miejskiego wodociągu, u dostawcy wody możemy dowiedzieć się, jaki jest poziom jej twardości. Jeśli natomiast korzystamy z wody z własnego ujęcia, należy wodę przebadać pod kątem twardości i zanieczyszczeń, jak mangan, siarkowodór i żelazo. Większość specjalistycznych laboratoriów przeprowadza testy jakości wody. Również firmy sprzedające sprzęt do uzdatniania wody oferują podobne testy dla wody studziennej lub stwierdzające twardość w wodzie wodociągowej.

Zmiękczenie wody to jedyny sposób na pozbycie się twardej wody w domu. Służą do tego różnego rodzaju urządzenia, popularnie zwane zmiękczaczami. Usuwają z wody jony wapnia i magnez. Miękka woda z pewnością jest dobrym rozpuszczalnikiem, radząc sobie z wszystkimi detergentami, środkami czystości i kosmetykami, dzięki czemu zużywa się ich mniej. Miękką wodę można bez problemu pić, ponieważ zawartość sodu w niej nie przekracza dopuszczalnej normy dla wody pitnej. Woda z wodociągów jest już uzdatniana i zdatna do picia, jednak najczęściej jest również twarda. Zatem warto zastosować zmiękczacz.