Polecane prawo jazdy

 

Prowadzenie samochodu dla aktywnych kierowców nie jest niczym trudnym, gdyż po wieluset godzinach spędzonych za kierownicą, obsługiwanie auta jest niemalże automatyczne. Początki bywają trudne, bo nie ma się wyczucia w sprzęgle, ciągle patrzy się na lewarek w momencie zmiany biegów czy nawet gaśnie silnik przy każdym hamowaniu. To zupełnie normalne, bo jedynie trening czyni mistrza.

Jaki jest zakres materiału na prawie jazdy?

prawo jazdy w tychachPrzygoda z samochodem czy motorem, zaczyna się na odpowiednim kursie prawa jazdy, To tutaj pod okiem wykwalifikowanego instruktora stawia się pierwsze kroki, które z czasem staja się automatyzmem. W każdym mieście i miasteczku Polski, znajdziemy przynajmniej kilka Ośrodków Szkolenia Kierowców, które prowadzą wszystkie kategorie szkoleń. Ze względu na popularność, najczęściej jest wybierana kategoria B, dotycząca samochodów osobowych. Kurs na prawo jazdy w Tychach trwa tyle samo, co w każdym innym mieście, czyli sześćdziesiąt godzin. Są one podzielone po połowie na część teoretyczną i praktyczną, a po ich zakończeniu, kursanci muszą zaliczyć wewnętrzny egzamin, organizowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców, w których się uczyli jeździć. Od jego wyniku zależy, czy będą mogli od razu udać się na egzamin państwowy czy będą musieli dokupić dodatkowe godziny jazd i jeszcze przećwiczyć najsłabsze punkty szkolenia. Na kursie prawa jazdy, każdy przyszły kierowca musi się nauczyć, przynajmniej w stopniu średnim, parkować, wyprzedzać, pokonywać łuk czy poruszać do skrzyżowaniu. Z pewnością na początku będzie trudno, bo podczas jazdy trzeba jednocześnie patrzeć na drogę, znaki, zmieniać biegi i kierować pojazdem. Na szczęście z czasem te czynności stają się automatyczne i można się skupiać wyłącznie na drodze i na tym co się dzieje dookoła. Początek szkolenia na prawo jazdy zawsze obejmuje serię wykładów na temat przepisów kodeksu ruchu drogowego, a dopiero później kursanci mogą wyjechać na ulice miasta. Muszą zaliczyć plac manewrowy, gdzie uczą się podstawowych umiejętności i większość  skrzyżowań i rond.

Dla większości przyszłych kierowców, trzydzieści godzin spędzonych za kierownicą samochodu, z powodzeniem wystarcza, aby nauczyć się jeździć na tyle dobrze, żeby zaliczyć egzamin do trzech podejść. Statystyki pokazują, że za pierwszym podejściem, egzamin na prawo jazdy zalicza zaledwie co dziesiąty kursant, więc jest to stosunkowo mało osób. Na egzamin trzeba przyjść dobrze przygotowanym, bo egzaminatorzy nie mają litości dla słabych kursantów.