Podłoże na ujeżdżalnię

Z całą pewnością podstawą w dobrze funkcjonującej stajni jest idealne podłoże dla koni, czyli takie, na którym można trenować, nie przejmując się warunkami atmosferycznymi i w sposób bezpieczny dla zwierząt. Sekret podłoża kryje się w stworzeniu odpowiedniego systemu warstw. Każda z nich pełni określoną funkcję, wzajemnie się uzupełniając. Dzięki takiej konstrukcji można stworzyć ujeżdżalnię cechującą się najwyższą jakością.

Jakie warstwy posiada podłoże?

podłoże kwarcowePierwsza warstwa to nic innego jak grunt rodzinny. Należy przygotować go, wyrównując go przy pomocy równiarki laserowej oraz utwardzając. Drugą warstwę tworzy od 5 do 15 cm kruszywo o odpowiedniej frakcji. Wszystko zależy od poziomu wód gruntowych i rodzaju rodzimego gruntu. Podłoże dla koni powinno być równe i szybko odprowadzać wodę. Z całą pewnością funkcję tę spełni podłoże kwarcowy. Na takich podłożach nie pojawiają się kałuże, więc można na nich jeździć nawet podczas ulewnych deszczy. Następną warstwę tworzą specjalne maty. Po pierwsze, oddzielają warstwę piasku od warstwy tłucznia. Dzięki temu oba elementy podłoża nie mieszają się ze sobą. Po drugie, dzięki perforacjom, takie podłoże znakomicie przepuszcza wodę. Takie rozwiązanie bywa bardziej wydajne niż tradycyjne rury drenażowe. Podłoże kwarcowe nigdy się nie zapycha, a woda odprowadzana jest równo na całej powierzchni ujeżdżalni. Tym samym maty zapewniają utrzymanie wilgotności podłoża. Specjalne kubeczki zatrzymują część wody wewnątrz maty. Dzięki temu podłoże zachowuje odpowiednią wilgotność oraz zmniejsza zużycie wody. Ponadto mata jest bardzo elastyczna i zmniejsza wstrząsy. Specjalne wypustki zapobiegają przesuwaniu się piasku. Co najważniejsze, mata powoduje zmniejszenie potrzebnej warstwy piasku – z 15 nawet do 10 cm. Kolejna warstwa to tzw. „warstwa tłucznia”, czyli cienka powierzchnia, składająca się z kruszywa o bardzo drobnej frakcji. Dzięki temu maty nie przemieszczają się, następuje dokładniejsza filtracja wody, a warstwy podłoża nie mieszają się. Ostatnią warstwę tworzy mieszanina kilku frakcji drobnoziarnistego piasku kwarcowego, z dodatkiem trzech różnych rodzajów wysokogatunkowej flizeliny i geowłókniny. Wysoka zawartość kwarcu w piasku sprawia, że jest on długowieczny i nie rozkłada się, dzięki czemu ujeżdżalnia koni wytrzymuje długie lata. Przy odpowiedniej wilgotności piasek staje się twardy oraz elastyczny, czyli idealny do jazdy konnej na najwyższym poziomie. Ponadto flizelina spaja podłoże i nie pozwala mu się rozsuwać pod końskimi kopytami.

W dzisiejszych czasach to ośrodki z profesjonalnym podłożem ujeżdżalni cieszą się największą popularnością. Od wielu lat w sporcie jeździeckim występuje „wyścig zbrojeń”. Warto wiedzieć, że im bardziej profesjonalne jeździectwo, tym większą uwagę zwraca się na arenę, na której trenujemy. Sportowcy obawiają się o uszkodzenie końskich nóg przy intensywnym treningu, a także biorą pod uwagę możliwość jazdy w każdych warunkach pogodowych.