Podłączenie gramofonu do nowoczesnego zestawu audio

Płyty gramofonowe przeżywają obecnie drugą młodość. Jeszcze niedawno zniknęły one całkowicie z półek, żeby teraz odrodzić się na nowo. Najwięksi audiofile nie wyobrażają sobie obecnie kolekcji płyt bez tych winylowych. Charakterystyczna jakość dźwięku tego rodzaju zapisu połączona z nowocześniejszą technologią ich produkcji sprawia, że słucha się ich całkiem przyjemnie. Jeśli jednak chcemy naprawdę cieszyć się z jakości dźwięku, to powinniśmy podłączyć gramofon do zestawu audio.

Do podłączenia gramofonu niezbędne jest zastosowanie nowego przedwzmacniacza

nowy przedwzmacniacz do gramofonuNowoczesne zestawy audio pozwalają nie tylko na podłączenie do siebie nowoczesnych głośników o wysokiej mocy i jakości, ale także mogą nam umożliwić wiele opcji korekcyjnej dźwięku, które uzyskamy dzięki urządzeniom wchodzącym w skład zestawu. Gramofon sam w sobie nie umożliwia tak dużych opcji konfiguracyjnych, gdyż jego głównym zadaniem jest tylko wydobycie dźwięku z płyty winylowej. Każdy audiofil jednak zazwyczaj stara się wydobyć jak najwięcej ze swojego sprzętu i dlatego podłącza gramofon do wzmacniacza. Jako, że sygnał z gramofonu nie można podłączyć do wzmacniacza bezpośrednio, to używa się do tego specjalnego urządzenia zwanego przedwzmacniaczem. Dobry nowy przedwzmacniacz do gramofonu to tak naprawdę niewielki koszt, który dla wytrawnego audiofila nie stanowi problemu. Jest to urządzenie przekształcające sygnał z gramofonu, na odpowiedni dla wzmacniacza. Z wyglądu przypomina niewielkie pudełko, do którego podpina się kable audio z gramofonu, a na wyjściu wychodzi kabel, który podpinamy do wzmacniacza. Nie jest to zazwyczaj regulowane urządzenie, ponieważ ono samo w sobie wie, w jaki sposób wstępnie wzmocnić sygnał. Podpięcie gramofonu do wzmacniacza da nam o wiele większe możliwości audio, ponieważ od teraz zaczyna się przed nami otwierać szeroka gama konfiguracji. Do takiego zestawu audio możemy już podpiąć nie tylko dobrej jakości głośniki, ale także na przykład zestaw komputerowy do obróbki dźwięku. Można się dzięki temu całkiem nieźle bawić.

Wprawdzie gramofon to samowystarczalne urządzenie, które samodzielnie odtwarza płyty gramofonowe, jednak żadnemu miłośnikowi muzyki to raczej nie wystarczy. Gramofony mają możliwość podpięcia pod zestaw audio za pomocą specjalnych przedwzmacniaczy, które zgrają wzajemnie sygnały między sobą. Współcześnie wielu miłośników muzyki korzysta z takiego rozwiązania i ma swój gramofon podpięty właśnie pod zestaw audio w swoim domu. Wygląda to naprawdę rewelacyjnie, tak samo jak się tego słucha.