Ośrodki dla uzależnionych finansowane przez NFZ

Terapeuci uzależnień mają ręce pełne roboty. Nie narzekają na brak pacjentów, a wręcz przeciwnie. Przybywa osób uzależnionych nie tylko od alkoholu, ale też od leków. Benzodiazepiny na jeża do grupy silnych środków hamujących układ nerwowy. Przyjmowane w nadmiarze prowadzą do znaczących problemów z pamięcią i koncentracją. Z czasem chóru nie potrafi normalnie funkcjonować bez leku.

Uzależnienia od leków można leczyć w ośrodku

ośrodek leczenia uzależnień od leków nfzWiele osób ma problem z nadużywaniem leków. Jest to palący problem społeczny, którego w zadnym razie nie można lekceważyć. Warto podkreślić, że przyjmowanie każdego leku powinno być skonsultowane z lekarzem. Lekomania jest chorobą niezwykle trudną do właściwego zdiagnozowania. Otoczenie chorego często nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. Ciężko ocenić też, czy przyjmowane leki są niezbędne do właściwego funkcjonowania, czy też nie. Osoby uzależnione od leków cierpią z powodu objawów zespołu abstynencyjnego, można również zaobserwować znaczący spadek zdolności psychomotorycznych. Psychoterapia uzależnień od leków znacząco nie różni się od terapii alkoholizmu czy też narkomanii. W tym przypadku osoba chora musi uświadomić sobie swoją chorobę. Pomagają w tym zajęcia grupowe prowadzone pod okiem terapeuty. Godny polecenia ośrodek leczenia uzależnień od leków NFZ zapewnia bezpłatną pomoc. W rekomendowanych ośrodkach tego rodzaju pracują wykwalifikowani specjaliści z prawdziwego zdarzenia. Terapeuci uzależnień pomagają w utrzymaniu motywacji do leczenia, dają wskazówki i uczą radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. W przypadku uzależnienia od leków musi minąć trochę czasu zanim organizm zostanie całkowicie oczyszczony z toksyn. Objawy abstynencyjne mogą być bardzo nasilone, dlatego też lekarze psychiatrzy przepisują odpowiednie leki. Stan pacjenta powinien być pod ścisłą kontrolą. W wielu ośrodkach odwykowych stopniowo zmniejsza się dawki substancji, od której pacjent jest uzależniony. W ten sposób organizm nie dozna nagłego szoku. W ośrodkach leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych dominuje zwykle model Minnesota. Jest to najbardziej sprawdzona forma terapii.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje terapię osób uzależnionych. Dzięki temu każdy potrzebujący może bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego leczenia w jednym z rekomendowanych ośrodków odwykowych. W trakcie terapii pacjenci uczą się rozmawiać o swoich problemach, uczą się radzić ze stresem i wyrażać emocje. Pacjenci ośrodków odwykowych mogą również liczyć na kompleksową opiekę lekarską.