Odnawianie starych mebli

Od kilku lat możemy zauważyć modę na odnawianie starych przedmiotów oraz mebli. I o ile niektóre meble można odnowić samodzielnie, o tyle odnowienie mebli tapicerowanych, a już w szczególności mebli skórzanych, wymaga fachowej wiedzy i fachowej ręki. Stajemy wtedy przed kwestią, czy chcemy wydawać pieniądze na ich renowację i czy taka renowacja się opłaca. W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Jak rozpoznać dobrego tapicera?

tapicer meblowy z łodziOdnawianie starych mebli ma wiele zalet i w większości przypadków jest bardzo opłacalne. Tak naprawdę są tylko dwa wyjątki od tej zasady – meble zniszczone i połamane do tego stopnia, że ich naprawa byłaby raczej składaniem nowego mebla niż naprawą, oraz drugi wyjątek: meble, które były bardzo tanie już jako nowe i wykonane z kiepskiej jakości materiałów. Chociaż i w tym przypadku odnawianie może się opłacić – ponieważ możemy zlecić odnowienie takich mebli w taki sposób, aby nabrały zupełnie nowego, ciekawego wyglądu, którego nie znajdziemy w żadnym sklepie ani w salonie. Jeśli podejmiemy decyzję o ich odnowieniu, to powinniśmy poszukać dobrego tapicer. Tapicerzy mówią, że nie ma takiego mebla, którego nie da się odnowić – czasem trzeba tylko włożyć w to więcej pracy. Najlepsi tapicerzy mają ukończone szkoły zawodowe, choć nie jest to absolutnie niezbędne; aby się przekonać o umiejętnościach tapicera, można obejrzeć jego wcześniejsze prace. Warto też wiedzieć, że dobry tapicer meblowy z Łodzi może nie tylko odnowić obicia, ale także zna się na stolarce i jest w stanie uzupełnić brakujące elementy czy dodać nowe. Może się także zająć renowacją mebli skórzanych, która będzie polegała nie tylko na wymianie skóry, ale przede wszystkim na odnowieniu, wzmocnieniu i pofarbowaniu już istniejącej. Tapicerstwo wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i przywiązania do szczegółów. Należy też zwrócić uwagę na dbałość o materiały, preparaty i porządne narzędzia. Jeśli więc tapicer sam z siebie proponuje najtańsze i najprostsze materiały, niczym tego nie uzasadniając, to możemy mieć obawy, że podobnie będzie wyglądała jego praca – tanio i po linii najmniejszego oporu. Powinniśmy być wtedy ostrożni. Dobrą renomą cieszą się tapicerzy z firm, które istnieją już wiele lat na rynku.

Odnawianie mebli to nie tylko przywrócenie im dawnego wyglądu i wygody. Do tapicerów bardzo często zgłaszają się osoby, które chcą uratować od zniszczenia ukochany mebel z dzieciństwa czy np. mebel, który był ważny dla ich dziadków czy rodziców. Oddając taki mebel do renowacji, ratujemy nasze wspomnienia, sentyment i pamiątkę rodzinną. Jeśli natomiast mamy w domu antyki, to dobra renowacja sprawi, że taki mebel zyska na wartości. Podsumowując – odnawianie mebli jest bardzo opłacalne, dlatego warto przyjść z nimi do dobrego tapicera.