Nowoczesne akumulatory żelowe

 

Akumulatory bezobsługowe wykonane są w dwóch technologiach: żelowej i AGM (Absorbe Glass Mat). Są stosowane tam, gdzie potrzebne są jednostki zasilające całkowicie szczelne, bez niebezpieczeństwa wycieku żrącego kwasu. Popularnym błędem jest nazywanie ,,żelowymi” wszystkich szczelnych akumulatorów kwasowo – ołowiowych, odróżniając je w ten sposób od akumulatorów tradycyjnych. Mimo że akumulatory żelowe i AGM faktycznie tak samo działają, jednak są inaczej skonstruowane i mają inne zastosowania.

Zalety akumulatorów żelowych

akumulatory żelowe - sklepBiorąc pod uwagę budowę i działanie akumulatora żelowego, można określić go mianem udoskonalonej wersji baterii kwasowo – ołowiowej. Podstawową różnicą pomiędzy tymi typami akumulatorów jest konsystencja elektrolitu. Płynny roztwór wody i siarki, w akumulatorze w akumulatorze żelowym został zastąpiony żelową masą powstałą z dodania do kwasu siarkowego krzemionki. Dzięki temu akumulatory żelowe stały się odporne na wstrząsy, uszkodzenia (nawet pęknięcie obudowy akumulatora nie oznacza automatycznego wycieku elektrolitu i rozlania się go po sąsiadujących częściach) i odparowanie elektrolitu. Przy tym mogą być używane w prawie każdej pozycji, włącznie ze sporym przechyłem, a nawet czasowym całkowitym odwróceniem. Nie występuje w nich zjawisko redukcji elektrolitu, akumulatory żelowe – sklep są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi. Ich obsługa głównie polega na czasowym doładowywaniu, więc nie pochłania czasu ani uwagi kierowcy. Bardzo ważną cechą akumulatorów żelowych jest odporoność na głębokie rozładowanie. Stosowane są głównie jako źródło zasilania w elektronice mobilnej: pojazdach, takich jak wózki widłowe i inwalidzkie oraz bateriach solarnych. Akumulatory żelowe minimalizują ryzyko rozlania elektrolitu. Posiada dużą odporność na wstrząsy i uderzenia. Niskie samorozładowanie. Można zastosować je w codziennej pracy cyklicznej. Wytrzymałość cykliczna jest większa nawet o 25% niż w przypadku standardowych akumulatorów kwasowo – ołowiowych.

Przede wszystkim, akumulatory żelowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą przy przy dostarczaniu wysokich prądów, zwłaszcza w niskich temperaturach. Przez to nie znajdują zastosowania w samochodach jako akumulatory rozruchowe. Ze względu na swoje cechy, akumulatory żelowe, jako jednostki rozruchowe, znalazły zastosowanie w motoryzacji. Głównie w jednośladach, w których prądy rozruchowe są wiele mniejsze, eksploatacja odbywa się w okresie letnim, a pozycja pracy może znacznie odbiegać od pionu. Sprawdzą się doskonale jako jednostki stacjonarne.