Najlepsze maski z filtrem

 

Jeszcze paręnaście lat temu, nikt by nie przypuszczał, że przyjdzie nam przez prawie połowę roku chodzić w sezonie grzewczym w specjalnych maskach. W wielu miastach w tym okresie zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że nawet zalecane jest nieopuszczanie domów i mieszkać w dni, kiedy dopuszczalne normy są znacznie przekroczone.

Czy filtry FFP3 są skuteczne?

maski z filtrem ffp3Nasze zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, dlatego też nie należy bagatelizować komunikatów informujących o stanie powietrza. Jeżeli jest ono bardzo złe, to lepiej nie opuszczać domu, jeżeli nie jest to konieczne, a jeżeli już musimy, to koniecznie trzeba zakładać maski z filtrem FFP3, który jest w stanie zatrzymać nawet do dziewięćdziesięciu dziewięciu i dziewięćdziesięciu dziewięciu procent zanieczyszczeń i groźnych czynników chorobotwórczych. Maska tego typu składa się z wielowarstwowego materiału filtracyjnego z polipropylenu, zaworu wydechowego z tworzywa sztucznego i wewnętrznej wkładki, poprawiającej komfort i skuteczność użytkowania. W celu lepszego przylegania do twarzy, maski z tymże filtrem, posiadają specjalny zacisk nosowy, który służy do formowania maski w obrębie nosa i uszczelki nosowej, wykonanej z pianki poliuretanowej. Do mocowania maski na głowie służy taśma nagłowna, która może posiadać regulację na rzep. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł ją indywidualnie dopasować do swoich wymagań. Maska musi przede wszystkim dobrze przylegać do twarzy, aby można było oddychać jedynie powietrzem zaciąganym przez zawór wydechowy. W sprzedaży znajdziemy maski do codziennego użytkowania, dla sportowców czy dzieci. Mają one różne rozmiary i materiały z jakich są wykonane. Maskę trzeba mieć nałożoną tak, aby szczelnie zakrywała usta i nos, bo tylko wtedy jest użytkowanie będzie miało sens. Filtry FFP3 są jedynymi na rynku, które mają tak wysoką skuteczność ochronną, dlatego można je nosić w czasie smogu, ale także pandemii. Oczywiście konieczne jest też jej właściwe czyszczenie, jeżeli jest wielokrotnego użytku lub wymienianie filtrów co kilkadziesiąt godzin użytkowania.

Choć noszenie maski może być dla niektórych niewygodne lub nawet utrudniające oddychanie, to każdy powinien ją nosić w sytuacji dużego zagrożenia. Maski dla dzieci są dostępne dopiero od trzeciego roku życia, więc ich ochronna powinna  być priorytetem. Wszelkiego rodzaju maski kupimy w sklepach sportowych lub wybranych punktach zajmujących się oferowaniem takiego asortymentu. Ceny masek są bardzo zróżnicowane i zależą do wielu czynników.