Na jakim etapie budowy planujemy wentylację?

W ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny wzrost inwestycji budowlanych. Wpływ na ten fakt ma bardzo wiele czynników, ale zdecydowanie najważniejszy to chęć ulokowania swoich oszczędności w nieruchomości. Jak grzyby po deszczu powstają nowe domy jednorodzinne ale także biurowce, apartamentowce czy nawet całe osiedla. Inwestorzy prywatni, którzy zdecydowali się rozpocząć budowę własnego domu, bardzo często podjęli taką decyzję bardzo spontanicznie. A tymczasem budowę domu trzeba sobie dokładnie zaplanować.

Wentylacja budynku ma bardzo duże znaczenie

montaż wentylacji poznańDecydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego warto jest wszystko dobrze przemyśleć. Nie trzeba się na budownictwie znać, bo wystarczy znaleźć dobrego architekta czy też projektanta. I właśnie na etapie projektowania domu trzeba się określić co do chociażby tak istotnej kwestii jak wentylacja budynku. Warto wszystko dokładnie omówić z architektem, który w tworzonym projekcie powinien uwzględnić rodzaj wentylacji. Wystarczy jedynie wiedzieć, że rozróżniamy wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Od tego pierwszego rozwiązania już się odchodzi, bo nawet nowe przepisy budowlane wymuszają na inwestorach zamontowanie wentylacji mechanicznej. Przepisy zmieniły się całkiem niedawno, więc budowy zaczęte w tym roku mogą mieć jeszcze wentylację grawitacyjną. Jeśli nie mamy wiedzy na temat wentylacji to możemy polegać na doświadczeniu architekta. To co będzie w projekcie można dowolnie zmieniać na etapie budowy, więc w każdej chwili można wynająć firmę oferującą montaż wentylacji Poznań i zdecydować się na przykład na przyjazną dla domu rekuperację. Nawet jeśli w projekcie będziemy mieć zwykłe kominy i przewody wentylacyjne do odprowadzania zużytego powietrza na zewnątrz to i tak finalnie możemy zdecydować się na rekuperację. Na etapie projektowania domu musimy mieć jakąś koncepcję na jego wentylację, ale w trakcie budowy możemy ją jeszcze zmienić lub zmodyfikować. Najważniejsze jest tylko to, żeby pamiętać o bardzo dużym znaczeniu wentylacji dla budowanego przez nas domu.

Dzięki prawidłowej wymianie powietrza, czyli właśnie wentylacji, w domu nie będzie wilgoci a mieszkańcy będą mogli oddychać świeżym powietrzem. Decydując się na rekuperację będziemy mogli wymienić zużyte powietrze na świeże, ale już ogrzane. Rekuperatory odzyskują bowiem ciepło, oczyszczają powietrze i wpuszczają je z powrotem do domu. To rozwiązanie pozwala na dużą energooszczędność i umożliwia zminimalizowanie strat cieplnych. A to ma duży wpływ na oszczędności na ogrzewaniu.