Montaż i zastosowanie pompy ogrodowej

 

Pompa ogrodowa to urządzenie pompujące wodę do góry ze studni głębinowej lub przepompowuje ją z jednego zbiornika do drugiego. Na rynku dostępne są pompy ręczne i elektryczne. Te pierwsze są stosowane najczęściej jako awaryjne, ich wydajność jest mała i wymaga dużego nakładu sił. Pompy elektryczne są montowane najczęściej go zbiorników ciśnieniowych zwanymi hydroforami. Pompa wody w połączeniu ze zbiornikiem wytwarza ciśnienie niezbędne do zasilania naszych urządzeń domowych takich jak kabina prysznicowa.

Gdzie montujemy pompy ogrodowe?

pompa ogrodowa do wodyElektryczna pompa wody jest istotna przy połączeniu z instalacją wodną domową, ponieważ wytwarza niezbędne ciśnienie wody. Przy urządzeniach takich jak domowe piece wielofunkcyjne niezbędne jest podłączenie do instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej, przy czym ta wodna nie morze być grawitacyjna, lecz musi posiadać przynajmniej 2 bary. Ale jeśli mamy pompę z hydroforem to niema się o co martwić, na pewno zasili nam instalacje wody w 2 bary. Innym przykładem, w którym może przydać się pompa ogrodowa do wody jest nasza działka. Jeśli mamy miejsce przed domem na fontannę i chcemy ją zainstalować to właśnie taka pompa będzie nam potrzebna, jednak tym razem bez hydroforu. Pompy ogrodowe same wytwarzają ciśnienie potrzebne do zasilenia fontanny, ale należy pamiętać, że przy zakręcaniu zaworu z wodą, który mieści się za pompą, trzeba najpierw wyłączyć pompę, żeby jej nie spalić. Popularne ogrodowe pompy wody nie są dostosowane do pracy przy zamkniętym obiegu. Ale te informacje są zawsze zawarte w dołączonej instrukcji obsługi producenta, którą gorąco zachęcam do przeczytania zanim odpalimy naszą ogrodową pompę. Kolejny przykład to wykorzystanie pompy w transporcie wody czystej. Dla firm dystrybucyjnych np. wodę destylowaną, ogrodowe pompy wody mają ogromne znaczenie, ponieważ wykorzystuje się je do przepompowywania wody z jednego zbiornika do drugiego w trakcie procesu transportu. I tu podobnie jak w przypadku domowych pieców potrzebne jest ciśnienie do sprawnej pracy, bo proces przelewu grawitacyjnego trwałby całe doby.

W naszej gospodarce wykorzystuje się pompy ogrodowe w wielu przedsiębiorstwach. Ze względu na indywidualne parametry pompy ogrodowe zyskują nową nazwę, mianowicie pompy przemysłowe. Takie pompy różnią się głównie parametrami i gabarytami. Wyobraźmy sobie jak ogromne muszą być pompy przy miejskich ujęciach wody albo przy miejskiej ciepłowni zasilającej osiedla w ciepłą wodę, takie pompy muszą posiadać certyfikowane podzespoły wytrzymujące ogromne ciśnienia i temperaturę.