Makrama – sposób na chwilę relaksu

Czas wolny można spędzić na wiele różnych sposobów. Ludzie w leniwe weekendy decydują się na relaks przy komputerze. Jednak nie zawsze czas na kompie wykorzystujemy właściwie. 

Doskonałą alternatywą na spędzenie wolnego czasu są robótki ręczne. W dzisiejszym świecie rękodzielnictwo nie jest tak popularne, jak sport czy social media. Mimo wszystko warto zdecydować się na podaną pracę ręczną, którą szczegółowo omówię. 

Makrama – krótka charakterystyka 

Technika ta wywodzi się z samej Arabii. W oryginalnym języku macramé oznacza ozdobę wiązaną. Do jej wykonania wystarczy sznurek do makramy w ulubionym kolorze. Aby móc stworzyć proste ozdoby wystarczy znajomość 3 podstawowych splotów. Gdy wiązania mamy opanowane do perfekcji możemy wziąć za sznurek do makramy i tworzyć przepiękne rękodzieła. 

Niezbędne materiały 

sznurek do makramyW celu wykonania prostych ozdób przyda się kilka elementów. Zwykle przy tworzeniu makramy korzysta się z tzw. profili drewnianych. Są to zwyczajne kije. W przypadku ich braku można użyć patyków pozbawionych kory. Do rękodzieła niezbędny jest sznurek do makramy w jednym kolorze. Standardowo do techniki używa się beżu oraz bieli. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sznurek do makramy był w innym kolorze. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Pośród narzędzi konieczne jest stosowanie ostrych nożyczek oraz centymetra krawieckiego. Czasem warto skorzystać z szydełka oraz ozdób wykończeniowych np. koralików oraz piórek. Niektórzy twórcy makramy stosują drewniane kółka mocujące do tworzenia siatek na zakupu oraz ozdobnych kwietników. 

Przykładowe rękodzieła

Znajomość 3 podstawowych splotów pozwala tworzyć niesamowite ozdoby różnej wielkości. Niektóre z nich są elementem biżuterii, a inne nadają się do ozdobny wnętrz. Łapiąc za sznurek do makramy możemy stworzyć uroczy obrazek na ścianę. Makrama może posłużyć do wykonywania zasłon oraz firan na okna i drzwi. W przypadku wyrobów z biżuterii sznurek do makramy przyda się do stworzenia bransoletki. Technika splotów pomoże nam wykonać zakładkę do książki, a także przepiękne serwety stołowe. 

Tworzenie makramy daje niesamowite możliwe. Podane przykłady dzieł to tylko kropla w morzu. Wiele filmów oraz blogów w sieci udowodnia, ze sam sznurek do makramy pozwala na wykonywanie przedmiotów użytkowych oraz dekoracyjnych. Aby przekonać się o możliwościach makramy warto spróbować stworzyć mały obrazek albo bransoletkę. Z pewnością to doświadczenie będzie sporym testem na cierpliwość. Czy zdamy go na piątkę z plusem?