Likwidacja szkód komunikacyjnych

Po polskich drogach każdego roku jeździ coraz więcej samochodów i chociaż jakość krajowych dróg jest zdecydowanie coraz lepsza, to nadal wypadki komunikacyjne zdarzają się praktycznie każdego dnia, a ich liczba nawet rośnie z roku na rok. Trudno zresztą się dziwić takiemu stanowi rzeczy, skoro ruch samochodowy jest tak bardzo intensywny. Najlepiej zmiany widzą mieszkańcy terenów wiejskich, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu przejeżdżało nie więcej niż dziesięć samochodów dziennie, a dziś jest to wielokrotnie wielka liczba.

Rodzaje wypadków komunikacyjnych

należne odszkodowanie po wypadku komunikacyjnymDuża liczba wypadków jest jednym z powodów, dla których w polskim systemie prawnym ubezpieczenia pojazdów w zakresie odpowiedzialności cywilnej są obowiązkowe. Trzeba jednak pamiętać, że o należne odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się nie tylko kierowcy. Za wypadki komunikacyjne uznaje się tak naprawdę wszystkie zdarzenia, w których brał udział pojazd mechaniczny, dlatego wliczane są to także wypadki, w których udział brali piesi, rowerzyści czy użytkownicy sprzętów takich, jak hulajnogi. A trzeba przyznać, że liczba zdarzeń z udziałem innych niż kierowcy użytkowników dróg niestety z roku na rok wzrasta. Nie wszyscy wiedzą też, że o odszkodowania z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych mogą ubiegać się też osoby, które w ogóle nie uczestniczyły w wypadku. Dotyczy to przede wszystkim zdarzeń, w których poszkodowane osoby zmarły, a ich bliscy mogą dochodzić od ubezpieczyciela sprawcy zadośćuczynienia za doznaną stratę i pogorszenie jakości życia. Dodatkowo, spadkobiercy mogą dochodzić należnych im odszkodowań za straty materialne, które na przykład w sytuacji uszkodzenia bardzo drogiego i luksusowego samochodu przy jednoczesnej śmierci jego właściciela, mogą stanowić naprawdę wysokie kwoty. W odzyskiwaniu odszkodowań poszkodowanym pomagają między innymi coraz bardziej popularne kancelarie odszkodowawcze wyspecjalizowane w konkretnym rodzaju szkód, które w zamian za prowizję wspierają osoby poszkodowane lub spadkobierców w walce z ubezpieczycielem.

W przypadku zajścia wypadku komunikacyjnego wbrew pozorom koszty naprawy samochodu czy innego pojazdu wcale nie są największym zmartwieniem ubezpieczyciela, który zgodnie z zawartą polisą jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania. Największe kwoty przyznawane są w przypadku szkód osobowych, które mogą iść w miliony złotych w związku z potrzebą zaspokojenia roszczeń rodziny w przypadku śmierci osoby poszkodowanej w wypadku lub konieczności ponoszenia przez nią wysokich kosztów rehabilitacji poszkodowanego.