Książki dla miłośników patriotyzmu

 

Jestem osobą, która słuchając o wielkich zrywach niepodległościowych dostaje gęsiej skórki. Od zawsze uwielbiałam takie opowieści, kochałam szkolne spotkania z powstańcami i wojenne filmy. Historia mojego narodu zawsze była dla mnie bardzo ważna i starałam się ją zgłębiać. Niestety, z czasem zauważyłam, że historia w tym względzie wprowadza dysproporcje. Konkretnie chodzi o bagatelizowanie nieco starszych wydarzeń, na rzecz najnowszych. Na szczęście znalazłam rozwiązanie tego problemu.

Każdy patriota chce to przeczytać

wojciech sumliński - książki patriotyczneMuszę przyznać, że faktycznie, po kilku latach, podczas których zgłębiałam temat patriotyzmu w moim narodzie, odczuwałam pewien niedosyt. Konkretnie chodziło o fakt, że dostępnych jest bardzo dużo danych na temat historii z ubiegłego stulecia, podczas gdy nieco starsze wydarzenia, doczekały się zdecydowanie mniejszej ilości opracowań. Patriotyzm jest tematem rozległym, który nie zrodził się podczas jednego stulecia. To wielowiekowe tradycje. Na szczęście, znalazłam wspaniałego autora, który pisuje wojciech sumliński – książki patriotyczne, które on opracował, są naprawdę doskonałe. Przede wszystkim nie bazuje tylko i wyłącznie na najnowszych wydarzeniach, ale opisuje również wspaniałą historię kosynierów sprzed kilku wieków. Jego książki są bardziej przekrojem przez historię patriotyzmu, niż kolejnym opracowaniem na temat drugiej wojny światowej. Oczywiście, historia z ubiegłego stulecia nie jest w żaden sposób pomijana, jednak niesamowite wrażenie zrobiło na mnie, zestawienie wydarzeń sprzed kilku dekad, z wydarzeniami sprzed kilku wieków. Muszę przyznać, że książki naprawdę fantastycznie się czytało. Co więcej były bardzo ładnie wydane, dzięki czemu nie tylko były bardzo wartościowe merytorycznie, ale również doskonale prezentują się w mojej biblioteczce. Można znaleźć książki dopasowane do okresu oraz przekrojowe, czyli takie, które polski patriotyzm opisują praktycznie od czasów jego genezy. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się na nie trafić.

Decydując się na zakup określonych pozycji, traktujących o historii w ujęciu patriotycznym, w pewnym momencie miałam spory problem. Historię z ubiegłego stulecia znałam już aż za dobrze, zaś te z poprzednich wieków były moim zdaniem zbyt rzadko opisywana. Na szczęście udało mi się znaleźć doskonałe książki o tematyce patriotycznej, które opisują nasze wielkie czyny i zrywy niepodległościowe w zdecydowanie szerszym aspekcie. Jestem bardzo zadowolona, że na nie trafiłam, bo lektura była niezwykle przyjemna.