Dlaczego warto pokryć drewnianą podłogę olejem?

Lakier i olej to najbardziej odpowiednie produkty do pielęgnacji podłóg drewnianych. Każdy z nich ma zarówno plusy, jak i minusy. Lakier jest szybki i łatwy w czyszczeniu i jest zwykle używany do pokrywania tańszych gatunków drewna. W przypadku podłóg drogich i elitarnych najlepiej używać oleju. Lakier wnika tylko w wierzchnie warstwy drewna, a filtr który tworzy się na powierzchni, choć chroni drewno, nie jest tak mocny jak olej. Natomiast kompozycje olejowe są maksymalnie wchłaniane w drewno, wnikając w jego najgłębsze warstwy.

Inne zalety malowania podłóg olejem

sprawdzony producent podłóg olejowanychOlej nadaje właściwości antystatyczne podłodze i innym powierzchniom domu z bali. Podłoga lakierowana jest śliska, olejowana jest antypoślizgowa i ciepła. Powłoka olejowa kryje rysy i otarcia, wszelkie uszkodzenia są znacznie wyraźniej widoczne na lakierze. Ponadto olej posiada dobre właściwości hydroochronne, co jest szczególnie ważne przy pielęgnacji podłóg w pomieszczeniach o niestabilnych wartościach wilgotności. Powłoka lakieru wymaga dodatkowej obróbki hydroizolacyjnej. Sprawdzony producent podłóg olejowanych twierdzi, że drewno impregnowane olejem oddycha, lakierowane zapobiega procesom wymiany powietrza. Podłoga pokryta olejem jest znacznie wyższa w pielęgnacji niż lakierowana. Powłokę olejową można odnowić na konkretnym uszkodzonym miejscu, w celu zmiany lakieru konieczne jest całkowite usunięcie powłoki za pomocą skrobaka. Preparaty olejowe powstają na bazie naturalnej lub sztucznej. Pierwsza grupa obejmuje olej lniany, sojowy, łojowy. Środki z drugiej grupy zawierają pochodne chemiczne – dodatki poliuretanowe. W pomieszczeniach zaleca się stosowanie wyłącznie naturalnych produktów, które są przyjazne dla środowiska. Oleje są przezroczyste i barwione. Wolą pokrywać drogie gatunki drewna przezroczystymi związkami, które nie ukrywają piękna naturalnego wzoru. Tańsze odmiany za pomocą barwienia uzyskują bardziej szlachetny wygląd. W razie potrzeby można zmienić kolor oleju i dodać do niego pigmentu o pożądanym odcieniu.

Zużycie produktu uzależnione jest od gatunku drzewa, rodzaju i konsystencji oleju, sposobu jego aplikacji. Gatunki oleiste i żywiczne mniej chłoną oleje niż gatunki suche, dlatego w pierwszym przypadku potrzeba będzie znacznie mniej oleju niż w drugim. Jedna warstwa olejku wysycha od czterech do dwunastu godzin. Można ostrożnie eksploatować powierzchnię w ciągu jednego dnia, a pełne działanie jest możliwe nie wcześniej niż tydzień po nałożeniu. Oleje do podłóg mają zatem bardzo dużo cennych właściwości.