Dlaczego warto mieć strój ludowy?

 

Warto szanować swoją tradycję i kulturę, dziś jednak wielu młodych o tym poniekąd już zapomina i przenosi się z wiejskich obszarów do dużych aglomeracji miejskich gdzie już zapominają o tak ważnych rzeczach jak tradycja i kultura, która była pielęgnowana od pokoleń przez naszych jeszcze dziadków, a potem ojców. To niestety postępujący i galopujący postęp nieubłaganie ma na to wpływ i czy tego chcemy, czy też nie poniekąd musimy się z tym wszystkim niestety pogodzić.

Tradycyjne stroje ludowe

strój ludowyWarto się zatem zastanowić jak można dbać o swoją tradycję szczególnie jeśli pochodzi się z regionów, które były i dalej są charakterystyczne jeśli chodzi i lokalną społeczność. Tak też na przykład można tutaj niewątpliwie powiedzieć o jednej z najbardziej popularnych w Polsce grup etnicznych, jaką są właśnie od lat żyjący na północy naszej ojczyzny Kaszubi. Tak to właśnie ludzie zamieszkujący północ naszej ojczyzny od pokoleń żyją i pielęgnują swoją tradycję i różnorakie święta, które są dla nich bardzo charakterystyczne. To też wielu z nich decyduje się na to, by mieć w swojej szafie tradycyjny strój ludowy, który od pokoleń był poniekąd symbolem ich społeczności i kultury, w jakiej się wychowali. A to przecież bardzo ważne, by szanować miejsce, w którym się żyje, i podchodzić do niego z należytym szacunkiem oraz dumą, która tutaj równie mocno powinna być pokazywana. Bo przecież to właśnie ubiór jest często tym, co na pierwszy rzut oka może bardzo pokazać to jak mocno utożsamiamy się ze swoim pochodzeniem. Tradycyjne stroje ludowe są często również nieodłącznym elementem lokalnych zespołów tanecznych, które w takich właśnie tradycyjnych strojach, które są bardzo charakterystyczne i niezwykle barwne, tańczą do rytmu lokalnej muzyki. To niewątpliwie w takich właśnie zespołach, które pielęgnują lokalną muzykę i taniec taki strój będzie odgrywał bardzo ważną rolę, ma tutaj to też niewątpliwie bardzo istotny element pokazowy, bo takie zespoły bardzo często jeżdżą gdzieś daleko i prezentują się na różnorakich imprezach, które są odbywane nie tylko w całej naszej wielkiej ojczyźnie, ale i zdarza się, że i poza granicami naszego państwa.

To też trzeba to zaznaczyć, że nawet jeśli nie mamy możliwości samemu taki strój stworzyć, bo po prostu nie potrafimy wyszywać to zawsze możemy taki strój po prostu zwyczajnie zakupić, a to na pewno nam się przyda w przyszłości, bo pewne rzeczy nie mogą być rozpatrywane tylko w kategorii ceny i tego czy się to opłaca, czy też nie opłaca. To po prostu jest tutaj tradycja.