Dezynfekcja przez zamgławianie

Ten sposób dezynfekcji pomieszczeń, sal chorych i karetek zyskał ostatnio bardzo na popularności. I nic w tym dziwnego – dezynfekcja przez zamgławianie jest szybka, skuteczna i bezpieczna. Nowoczesne aparaty do dezynfekcji działają automatycznie, wystarczy zaprogramować cały proces, by odbywał się bez udziału personelu. Jednak należy pamiętać o dawkach, jakie można stosować podczas zamgławiania.

Jak działa dezynfekcja suchą mgłą?

fachowe zamgławianie pomieszczeń warszawaZamgławianie polega na rozproszeniu środka dezynfekującego razem ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek wielkości kilku mikronów. Sucha mgła szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i jest w stanie dotrzeć do każdego fragmentu przestrzeni, nawet do szczelin niedostępnych tradycyjnymi metodami. Aparaty do rozpylania suchej mgły działają na zasadzie syfonu. Wentylator generuje gaz nośny, który napotyka środek dezynfekujący pompowany przez dyszę aparatu. Ich zderzenie powoduje rozproszenie cieczy do bardzo małych rozmiarów. Co ciekawe, jeśli interesuje nas fachowe zamgławianie pomieszczeń Warszawa jest miastem, gdzie bez trudności znajdziemy specjalistyczne firmy. W placówkach medycznych stosuje się zazwyczaj dezynfekcję niskoprocentowym roztworem nadtlenku wodoru, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie redukcji na poziomie log6. Ale są też inne technologie i środki dezynfekujące. W przypadku niektórych preparatów opartych na nadtlenku wodoru może pozostawiać lepiącą się warstwę na zamgławianych powierzchniach, nieprzyjemny zapach oraz ryzyko pojawienia się rdzy. Są jednak na rynku preparaty, które pozwalają uniknąć tego rodzaju problemów. Co ważne, generatory suchej mgły wykorzystuje się do dezynfekcji pomieszczeń (sal chorych, gabinetów, oddziałów intensywnej terapii, laboratoriów, itd.) i systemów wentylacyjnych, ale także do usuwania drobnoustrojów z pojazdów, w tym karetek. Metodą tą można usuwać patogeny z powierzchni, sprzętu medycznego, ścian, sufitów, podłóg, a nawet powietrza. W zależności od wykorzystanego preparatu, metoda ta pozwala na zabicie w krótkim czasie wirusów, bakterii, pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów. Na rynku dostępne są generatory suchej mgły wykorzystujące preparaty, które oprócz efektu dezynfekcji powietrza i pomieszczeń, tworzą na powierzchniach mikroskopijną nanowarstwę. Pokrywa ona dokładnie wszystkie powierzchnie, chroniąc przed osadzaniem i wnikaniem mikroorganizmów. Na powierzchniach gromadzi się mniej patogenów, ułatwia to znacznie czyszczenie i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Nanopowłoka jest niewidoczna, nie pozostawia filmu, zacieków ani śladów. Jest całkowicie bezpieczna dla sprzętu i personelu.

Dezynfekcja przez zamgławianie to prosta, skuteczna i bezpieczna metoda usuwania mikroorganizmów z pomieszczeń i wnętrz pojazdów (np. karetek). Oprócz uruchomienia procesu, nie wymaga ingerencji personelu. Pamiętajmy, aby dobrać stężenie środka dezynfekującego i czas utrzymywania dezynfekowanej przestrzeni w zamknięciu odpowiednio do danej sytuacji.