Czym jest odzież kompresyjna?

Rękawy kompresyjne możemy bardzo często zaobserwować wśród siatkarzy. Głównym zadaniem tego elementu odzieży jest tworzenie kontrolowanego ucisku, który poprawia krążenie. Taki zabieg niesie ze sobą zwiększoną ilość tlenu transportowanego razem z krwią do mięśni. Są także świetne w przypadku niwelowania skutków zmęczenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich zadaniem wcale nie jest ochrona przed urazami. Mają natomiast ogromny wpływ na polepszenie procesów regeneracyjnych po aktywności fizycznej.

Rękawy kompresyjne stosowane przez siatkarzy

rękawki siatkarskieKiedy pod wpływem ucisku rękawa kompresyjnego średnica żył zostaje zmniejszona, zostaje zwiększony odpływ żylny krwi. Dzięki nim zawodnicy sportowi zmniejszają szanse pojawienia się obrzęków. Ponadto znacząco wpływają na zmniejszenie zmęczenia, co jest niezwykle ważne wśród zawodowych sportowców. To właśnie z tego powodu oglądając mecz siatkówki bądź piłki ręcznej wśród niektórych zawodników możemy zauważyć nałożone charakterystyczne rękawki. Są one jednak dedykowanie nie tylko zawodowym sportowcom ale również amatorom. Rękawki stosowane przez siatkarzy pozwalają na przyjmowanie piłki bez żadnych trudności, które mogą pojawiać się w związku ze spoconym ciałem. Jeśli mamy w planach zakupić rękawki siatkarskie, warto poświęcić chwilę uwagi na lekturę zasad, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru. Powinniśmy bowiem zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, aby wybrać idealne dla siebie. Przede wszystkim kluczowy jest odpowiedni rozmiar. Zadaniem rękawka jest bowiem ucisk, a zapewnić go mogą tylko takie, które dobrze przylegają do naszego ciała. Rękawki, które będą się zsuwały w żadnym stopniu nie spełnią swojej roli. Pamiętajmy również, że jakość materiału z którego zostały wykonane ma ogromne znaczenie. Powinien być one lekki oraz przewiewny, aby zapewnić odpowiednią wentylację, a także odprowadzanie potu. Warto wybierać akcesoria sportowe u sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość produktów. 

Wzrost świadomości na temat zjawiska kompresji sprawił, że coraz częściej możemy spotkać odpowiednią odzież nawet na zwykłych miłośnikach aktywności fizycznej. Ciasne ubrania wykonane z odpowiedniego materiału znacząco wpływają na pracę naszych mięśni. Odpowiednio ukrwione kończyny potrafią dłużej pracować na pełnych obrotach przynosząc tym samym dużo lepsze wyniki. Ograniczenie wibracji i wstrząsów, z którymi mamy do czynienia podczas aktywności znacząco wpływa na mniejsze zmęczenie. Wówczas nasz organizm znacznie szybciej się regeneruje. Z właściwości tej korzysta bardzo wielu zawodowych sportowców, co tylko jest potwierdzeniem skuteczności rękawków.