Zbrojenia do betonu ze stali

Oprócz prętów ze stali TMT istnieją również pręty wykonane ze stopów martenzytu, ferrytu, bainitu lub perlitu. Można je znaleźć w szerokiej gamie gatunków, takich jak 415, 415D, 500D, 550D lub 600. Są one znacznie mocniejsze niż standardowe pręty TMT, które można było znaleźć 10 lub 20 lat temu, a konstrukcja jest o 20% bardziej wytrzymała niż stal.

Najczęściej spotykane zbrojenia to zbrojenia ze stali

solidne zbrojenie rozproszone do betonuStalowe mogą być twardsze w zależności od potrzeb konsumentów. Ponieważ pręty te są często wykonane ze stali, mają one mocny korpus i mogą służyć przez długi czas. Są niezawodne, a dokładność wymiarów czyni je jeszcze bardziej niezawodnymi. Są one odporne na korozję i zmęczenie, są pozbawione wad, niezniszczalności i skręcania bez skręcania. Pręty te mogą poprawić wytrzymałość na rozciąganie i zakotwienie mechaniczne w konstrukcjach betonowych. Pręty charakteryzują się dużą wytrzymałością warstwy wierzchniej i dużą wytrzymałością na rozciąganie. Pomimo wysokiej jakości i trwałości, są one tańsze. Całkowity koszt ich użycia podczas budowy może być dość niski w porównaniu do TMT ze starszych czasów. Wystarczy rzut oka na cenę prętów bengalskich TMT, aby zrozumieć, dlaczego może to być bardzo ekonomiczny wybór do celów budowlanych. Budowniczowie i konstruktorzy lubią używać solidne zbrojenie rozproszone do betonu do tworzenia budynków, mostów i innych konstrukcji, które wymagają dużej siły. Istnieją różne materiały, które są używane do zbrojenia betonu, aby wymyślić żelbet. Najpopularniejszym materiałem używanym do zbrojenia betonu jest stal. Dzieje się tak głównie dlatego, że stal jest twarda i dlatego siły rozciągające nie wpływają na nią zbytnio, a także można ją łatwo pokryć, aby uczynić ją nierdzewną. Zastosowanie stali do zbrojenia betonu odbywa się na różne sposoby, w zależności od pożądanego efektu. Istnieją betony zbrojone pojedynczo, w przypadku których wzmocnienia stalowe są stosowane tylko w celu wsparcia betonu w wytrzymaniu sił rozciągających. Ten rodzaj stali nazywany jest stalą napinaną. Żelbet, w którym chronione są zarówno siły rozciągające, jak i ściskające, nazywa się stalą ściskaną. Ta metoda zwana podwójnym wzmocnieniem polega na tym, że punkty, które są rozciągane, co oznacza, że ​​prawdopodobnie działają siły rozciągające, są odpowiednio wzmocnione. 

Inne punkty, które są dodatkowo wzmacniane, to punkty ściskania, na które najprawdopodobniej oddziałują siły ściskające. Podejmując te środki ostrożności, konstruktorzy zwracają również szczególną uwagę, aby nie wzmocnić budynku ani nie wzmocnić budynku. W efekcie zbrojonego betonu zbrojenie ze stali poddanej rozciąganiu ulegnie ciśnieniu i ostatecznie zapadnie się. Dzieje się tak, ponieważ połączona siła ściskająca, która jest ogólną siłą ściskającą betonu i siłą wywieraną na stal ściskaną, będzie większa niż siła rozciągająca.