Wytrzymały most suwnicy

Odpowiednio zaprojektowane wewnętrzne ciągi transportowe w przedsiębiorstwach mają obecnie kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firm. Nie można sobie pozwolić na przestoje wynikające z niemożliwości dostarczenia na czas komponentów do produkcji czy ociągać się z pracami przeładunkowymi. Dla takich podmiotów gospodarczych nie ma obecnie miejsca na bardzo konkurencyjnym rynku.

Rodzaje funkcjonalnych suwnic pomostowych

jednodźwigarowa suwnica natorowaNajczęściej spotykanymi rozwiązaniami stosowanymi do budowy wewnętrznych ciągów transportowych w przedsiębiorstwach jest zastosowanie podajników taśmowych, rolkowych i łańcuchowych. Jednak w wielu przypadkach wymagane jest zainstalowanie bardzo funkcjonalnych suwnic, umożliwiających pracę z ładunkami nieforemnym, wielkogabarytowymi i ciężkimi. Są one wykorzystywane do prac przeładunkowych oraz jako środek transportu komponentów bezpośrednio na stanowiska pracy. Jednym z rodzajów takich urządzeń jest suwnica pomostowa najczęściej stosowana wewnątrz hal różnego przeznaczenia. Właśnie od wymagań transportowych uzależniona jest konstrukcja suwnic. Po ich ustaleniu w halach montowana jest np. jednodźwigarowa suwnica natorowa lub podwieszana. Ilość dźwigarów może być różna w zależności od potrzeb wymaganego udźwigu. Dźwigary tworzą most suwnicy osadzony na ruchomych czołownicach. Wymagają użycia do ich budowy bardzo dobrej, wytrzymałej stali gdyż obciążenia jakim są poddawane mogą sięgać nawet kilkuset ton. Mają najczęściej przekrój czworokątny lub owalny. Urządzenia z jednym dźwigarem są bardzo często stosowane w halach produkcyjnych gdzie waga elementów konstrukcyjnych nie jest zbyt duża. Most zbudowany z dźwigarów jest elementem nośnym, po którym porusza się wózek odpowiedzialny za ruchy prostopadle do toru jazdy suwnicy oraz za manipulowanie nimi w pionie. Wózki zaopatrzone są w cięgniki zaopatrzone w dostosowane do specyfiki ładunków zawiesia. Osiągnięciem tej branży jest właśnie dostosowanie zawiesi do potrzeb przedsiębiorstwa. Ułatwia to podczepianie ładunków i wydatnie podnosi bezpieczeństwo pracy. Zastosowanie niestandardowych zawiesi pozwala zaliczyć urządzenie do grona suwnic specjalnych.

Producenci przed przystąpieniem do pracy nad suwnicę muszą poznać specyfikę miejsca jej przyszłej pracy oraz zdobyć informacje o wymaganiach dotyczących parametrów technicznych. Każda suwnica jest projektowania i wykonywana pod konkretne zamówienie. Urządzenia suwnicowe produkowane obecnie gwarantują odpowiednią wydajność i są gwarantem utrzymania ciągłości produkcji oraz wszelkich zadań przeładunkowych.