Wynajem mieszkania w Poznaniu

 

Wynajem mieszkania, to dobry pomysł na dodatkowe źródło dochodu. W większych miastach znalezienie najemców nie powinno być problematyczne, jednak warto pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z wynajmem, które pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak wynająć mieszkanie w Poznaniu?

wynajem mieszkania poznańJeśli dopiero chcemy zainwestować w nieruchomość, pamiętajmy, że najłatwiej jest wynająć niewielkie mieszkania. Kawalerki lub dwupokojowe lokale są najbardziej poszukiwane na rynku nieruchomości w dużych miastach. Również większe mieszkanie, które składa się z ustawnych, nieprzechodnich pokoi może dobrze się sprawdzić, ponieważ wtedy możemy wynajmować poszczególne pokoje, np. studentom. Szukając najemcy do naszego mieszkania możemy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, albo zająć się wszystkim sami. W tym drugim przypadku wystarczy przygotować ogłoszenie i umieścić je na najpopularniejszych lokalnych serwisach, tytułując np. wynajem mieszkania poznań. Zadbajmy o dobrej jakości zdjęcia oraz dokładny opis mieszkania. Pomoże to w szybkim znalezieniu najemcy i pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych telefonów z pytaniami czy oglądających, którzy i tak nie zdecydują się na wynajem. Dobrze jest też zapoznać się z innymi ofertami w tej samej okolicy, aby ustalić adekwatną cenę. Ważnym elementem jest dobrze skonstruowana umowa najmu. Wprawdzie możemy spotkać się z opiniami, żeby jej nie podpisywać, bo dzięki temu unika się płacenia podatku od wynajmu. Nie jest to jednak ani uczciwe, ani korzystne dla nas rozwiązanie. Umowa pozwala nam wyegzekwować np. niezapłacony czynsz oraz uniknąć wielu spornych kwestii, np. dotyczących drobnych napraw czy remontów. Jeśli obawiamy się, że najemcy mogą zniszczyć mieszkanie i uchylać się od poniesienia kosztów, można zabezpieczyć się specjalną kaucją. Najemca wpłaca ją przy podpisywaniu umowy, a kiedy ta się kończy lub zostaje rozwiązana, zwracamy mu całość o ile oddaje nam mieszkanie w niezmienionym stanie lub możemy potrącić koszty koniecznych napraw jeśli jest taka potrzeba. Aby uniknąć sporów o to, w jakim stanie znajdowało się mieszkanie w chwili oddania go najemcy, warto też spisać protokół zdawczo-odbiorczy, który zostaje podpisany przez obie strony.

Jeśli decydujesz się wynająć swoje mieszkanie, pamiętaj o podpisaniu z najemcą umowy. Można w niej zawrzeć wszystkie istotne dla obu stron ustalenia, tak aby uniknąć sporów w przyszłości. Ważnym elementem jest też protokół z przekazania mieszkania, który będzie podstawą w przypadku zatrzymania kaucji.