Wyjątkowe stroje historyczne

Czy interesujecie się historią? Jest to nauka, która ukazuje nam nasze pochodzenie i dawne wydarzenia, mające wpływ na nasze obecne życie i postrzeganie świata. Miłośnicy tej dziedziny doskonale wiedzą, iż jest ona bardzo obszerna i wręcz nie sposób nauczyć się całej historii i wszystkich dziejów. Dlatego właśnie badacze, chcąc zgłębia ć historię, zazwyczaj specjalizują się w danym okresie, kraju lub ciągu zdarzeń z przeszłości.

Jakie stroje wykorzystamy do rekonstrukcji?

stroje z xvii wieku do rekonstrukcjiW dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o potrzebie przybliżania ludziom historii w taki sposób, by byli z niej dumni i chętnie o niej dyskutowali. Każdy kraj, naród czy grupa etniczna ma własną historię i wydarzenia, które w sposób szczególny zapisały się w pamięci i świadomości ludzi. Obecnie staramy się ożywiać je na nowo oraz przybliżać potomnym. Bardzo dużą pracę na tym polu wykonują różnego rodzaju grupy rekonstrukcyjne, zrzeszające pasjonatów danego okresu historycznego. Wykorzystują oni rekwizyty z epoki: łuki i miecze stylizowane na średniowieczne, stroje z XVII wieku do rekonstrukcji czy też uzbrojenie z czasów II wojny światowej. Gdy chodzi o wiek XVII, w polskiej historii był to okres niespokojny, czas wielu wojen i bezwzględnej gry na arenie międzynarodowej. Nie należy jednak zapominać o polskiej tradycji i kulcie sarmatyzmu, który właśnie wtedy święcił swe triumfy wśród szlachty. Strój szlachcica z XVII wieku składał się więc z kilku charakterystycznych elementów, takich jak żupan, kontusz lub delia oraz obowiązkowo pas. Panie nosiły koszule, na które nakładano suknie o różnych krojach, często wzorowane na zachodnich  – włoskich czy francuskich. Każdy szlachcic i szlachcianka nosił również porządne skórzane obuwie. Obecnie takie stroje możemy zaobserwować w muzeach, a także na różnego rodzaju rekonstrukcjach. Pasjonaci historii starają się jak najwierniej odtworzyć XVII-wieczne realia, a także zaprezentować oryginalne stroje z epoki. Taka żywa lekcja historii to wspaniała zabawa i przygoda. Z pewnością warto wziąć w niej udział, by dowiedzieć się ciekawostek na temat naszej przeszłości.

Obecnie coraz więcej mówi się o potrzebie zainteresowania młodych ludzi historią. Ważne jest, by znać swoje korzenie i wiedzieć, skąd pochodzimy, jak żyli nasi przodkowie i czym się zajmowali. Pasjonaci historii zrzeszeni w  grupach rekonstrukcyjnych wykorzystują oryginalne stroje z epoki, by odtworzyć dawne czasy i pokazać współcześnie żyjącym, jak żyli, zachowywali się i wyglądali ich przodkowie sprzed wieków.