Wygodne nawadnianie ogrodu i pola

Każdy ogród, mały i duży, ogródek warzywny czy uprawa polowa, a nawet szkółka roślin ozdobnych wymagają skutecznej instalacji nawadniającej dla roślin. Opady atmosferyczne nie są wystarczające i nie zasilą roślin w potrzebne jej ilości wody. Deszcze w naszym kraju nie są regularne, a raczej przypadkowe, a rośliny potrzebują utrzymania mniej więcej stałej wilgotności gruntu. Ręczne podlewanie za pomocą węża ogrodowego to sprawdzający się sposób w małych przydomowych ogródkach, ale nie do końca w przypadku większych upraw i większych areałów.

Instalacja nawadniająca i jej zalety

solidny system do nawadnianiaPodlewanie manualne ma jedną ogromną zaletę i są nią koszty inwestycyjne. Koszt zakupu węża ogrodowego i odpowiedniej końcówki zraszającej jest znikomy w porównaniu z kosztami instalacji nawadniającej. Jednak tutaj zalety węża się kończą. Niestety najczęściej ręczne podlewanie nie zaspokaja w sposób efektywny potrzeb roślin, jest zbyt obfite (niepotrzebnie) lub zbyt skąpe. Poza tym nawet podlewając ogród wieczorem, ziemia w dalszym ciągu jest nagrzana po upalnym dniu, a parowanie wody z gruntu jest wysokie. Dużo wydajniej byłoby podlewać rośliny w nocy lub tuż przed wschodem słońca, kiedy ziemia jest już wystarczająco wychłodzona. Któż jednak wyobraża sobie wstawanie w środku nocy i spacerowanie z wężem po ogrodzie? Solidny system do nawadniania, choć jest kosztowną inwestycją, pozwala na najbardziej optymalne zużycie i wykorzystanie wody, co będzie dobre dla naszych roślin i dla naszego portfela. Mniejsze zużycie wody i lepsze jej wykorzystanie przez rośliny to nie jedyne zalety, jakie niesie ze sobą solidny system do nawadniania. Nie zapominajmy, że dzięki automatyce możemy zupełnie zapomnieć o podlewaniu naszych upraw, zyskujemy za to sporo wolnego czasu na inne czynności. Rozkładając instalację nawadniającą w ogrodzie czy na polu uprawnym, weźmy pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków. Niektóre rośliny preferują zraszanie, co jest najbardziej zbliżonym do naturalnego sposobem podlewania. Wtedy instalacja będzie wyposażona w zraszacze wysokie, niskie, obrotowe lub statyczne. Jeśli jednak posiadamy rośliny wrażliwe i podatne na choroby grzybowe liści lub na porażenia słoneczne, lepiej wyposażyć się w linie kroplujące, które będą nawadniać bezpośrednio system korzeniowy.

Instalacja nawadniająca może być uruchamiana manualnie poprzez odkręcenie zaworu z wodą lub też automatycznie, jeśli wyposażymy ją w sterownik. Ta opcja pozwoli nam na podlewanie roślin bez aktywności z naszej strony. Elektrozawory będą otwierały się i zamykały zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a dodatkowy zakup czujników deszczu i wilgoci pozwoli na jeszcze bardziej wydajną i oszczędną pracę całej instalacji.