Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie

 

Obecnie zachodzi konieczność stosowania rozwiązań, które są przyjazne środowisku. Wynika to z rosnącego zanieczyszczenia, które jest wywołane poprzez między innymi emisję gazów cieplarnianych. To z kolei jest spowodowane rosnącym zapotrzebowaniem na wszelkiego rodzaju postacie energii. Do tej pory była ona produkowana poprzez spalanie paliw stałych w jednostkach scentralizowanych takich jak bloki elektrowni. Niemniej ostatnimi czasy pojawiły się wysokowydajne rozwiązania pozwalające wytworzyć prąd czy ciepło w sposób rozproszony.

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki

panele fotowoltaiczneMowa o odnawialnych źródłach energii, które są coraz popularniejsze zarówno wśród osób prywatnych jak i również przedsiębiorców. Na terenie kraju dodatkowo dostępne są różne programy wsparcia mające na celu zachęcić obywateli do inwestycji w tego typu rozwiązania. Są to między innymi dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych pozwalające sfinansować całe przedsięwzięcie oraz skrócić czas zwrotu. Najbardziej popularne są obecnie panele fotowoltaiczne,  które pozwalają wytworzyć prąd elektryczny bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Na przestrzeni lat ogniwa znacznie zyskały na wydajności, a zarazem ceny ich zakupu spadły. Wszystko to sprawia, że obecnie fotowoltaika jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na pozyskanie prądu elektrycznego. Warto wspomnieć, że dostępnych jest wiele różnych technologii w których mogą być wykonane same panele oraz różne sposoby montażu. Najpopularniejsze jest mocowanie na dachu pod odpowiednim kątem. Należy jednak mieć na uwadze, że montaż musi być przeprowadzony przez ekipę posiadającą odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Należy bowiem odpowiednio połączyć między sobą poszczególne ogniwa oraz wystrzegać się błędów takich jak chociażby powstawanie stref zacienienia. Alternatywą jest montaż paneli na specjalnych konstrukcjach wspornikowych, które są umieszczane na ziemi. Dostępnych jest coraz więcej nowych rozwiązań.

Obecnie na rynku pojawiają się również specjalne dachówki solarne, które pełnią funkcję paneli. Warto wspomnieć, że rozwiązanie to jest uzależnione od natężenia promieniowania słonecznego. W związku z tym wiele osób decyduje się na montaż magazynów energii, które są zbudowane z wielu akumulatorów połączonych ze sobą równolegle lub szeregowo. W momencie nadprodukcji prądu, energia jest magazynowana w akumulatorach skąd jest pobierana w momencie, gdy jest ona potrzebna. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć znacznie wyższą wydajność oraz sprawność. Jak widać obecnie powszechnie stosowane są alternatywne sposoby wytwarzania energii oparte o jednostki rozproszone.