Wybór drewna konstrukcyjnego

Podczas budowy domu wykorzystuje się sporo drewnianych elementów. Drewno, które będzie wykorzystywane przy budowie domu musi być bardzo solidne i trwałe. Kluczową sprawą w trwałości drewna jest jego odpowiedni stopień wysuszenia oraz dobra impregnacja. Konstrukcje drewniane mogą być tworzone z litego drewna lub drewna klejonego. Belki z litego drewna mają zazwyczaj do 7 metrów.

Cechy drewna konstrukcyjnego

najlepsze drewno konstrukcyjne z sanokaWarto wybierać tylko sprawdzonych dostawców drewna. Takich, którzy wykorzystuję tylko legalne wycinki. Drewno musi być najwyższej jakości. Jeśli chodzi o najlepsze drewno konstrukcyjne z Sanoka i okolic, to jest ono dzielone na drewno pod więźbę dachową, belki, łatwy i kontrłaty oraz tarcicę szalunkową. Drewno konstrukcyjne musi przejść etap suszenia. Suszenie odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Jedynie odopowiednie suszenie zapewnia drewnu odpowiednią wytrzymałość. Musi być suszone w specjalnych komorach, aby jego poziom wilgotności był na określonym przez normy poziomie. Nie warto używać drewna suszonego na wolnym powietrzu, ponieważ nie osiągnie ono w ten sposób odpowiedniego poziomu wilgotności. Drewno wykorzystywane do konstrukcji, musi zostać poddane zabiegowi strugania, ponieważ uchroni je to przed grzybami i pleśnią. Struganie chroni również drewno przed owadami i szkodnikami. Zapewnia również ochronę przeciwpożarową, ponieważ ogień trudniej będzie się rozprzestrzeniał po idealnie gładkich powierzchniach. Podczas zabezpieczania drewna środkami przeciwpożarowymi, przeciwgrzybicznymi łatwo można zauważyć, że przy struganym drewnie zużyje się tych środków znacznie mniej. Struganie zatem jest niezwykle opłacalne i polecane w konstrukcjach drewnianych. Jeśli chodzi o lite drewno to używa się go przy budowie więźby dachowej, domów z bali, domów szkieletowych czy garaży. Lite drewno sprawdza się do budowania konstrukcji nośnych oraz usztywniających. Drewno podczas etapu suszenia pozbawione jest możliwości powstawania na nim grzybów. Jest to drewno biologicznie martwe. Drewno konstrukcyjne musi posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, aby nadawało się do budowania konstrukcji.

Podczas zakupu drewna konstrukcyjnego należy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł. Nie należy korzystać z drewna pochodzącego z nielegalnych wycinek. Takie drewno musi spełniać wszystkie wymogi wytrzymałościowe i wilgotnościowe. Musi być bezpieczne w użytkowaniu. Bardzo popularne jest drewno świerkowe, które suszone jest komorowo i osiąga wilgotność na poziomie 15%. Ponadto strugane sfazowane jest czterostronnie.