Wazy i zalety silników elektrycznych w łodziach

Silnik elektryczny może być bardzo przydatny jako dodatkowy silnik manewrowy, gdy nasz port macierzysty znajduje się na terenie objętym zakazem używania motorów spalinowych. Jednak takie elektryczne silniki mają niewielką moc.

Charakteryzacja silników elektrycznych

silniki elektryczne w sklepieW powszechnej opinii, silniki elektryczne są przede wszystkim tanie, ekologiczne i lekkie. Lecz jednak warto też spojrzeć na silniki z trochę innej perspektywy, ponieważ mały silnik spalinowy, zwłaszcza czterosuwowy, spala naprawdę niewiele paliwa. Silniki elektryczne wymagają akumulatorów, a tutaj pojawiają się problemy związane z ich utylizacją. Sam silnik rzeczywiście nie posiada wysokiej ceny, motor bardzo dobrej jakości można kupić za mniej więcej tysiąc złotych. Niezbędny do tego jest jeszcze akumulator, a to kolejne tysiąc złotych oraz ładowarka, za ok. czterysta złotych. Zazwyczaj kupuje się silniki elektryczne w sklepie, który posiada różnorodne modele tego produktu. Przy zakupie przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę pojemność akumulatora, mocy silnika, itp. Można założyć, że żelowy akumulator o pojemności 100 Ah powinien pracować od 2 do 12 godzin, z kolei później czeka nas długie ładowanie baterii, które trwa nawet do 20 godzin. Ogólnymi zaletami tych silników jest głównie ich bezgłośna praca, łatwość montażu i odpowiednia wygoda. Nie trzeba martwić się o chłodzenie czy wymianę oleju. Wystarczy jedynie sprawdzać poziom naładowania akumulatora, przymocować silnik do pawęży i w drogę. Największą popularnością silniki elektryczne cieszą się przede wszystkim wśród wędkarzy. Rzadziej korzystają z nich amatorzy jachtów. Czasem jeszcze kupują je właściciele mniejszych łodzi żaglowych i wykorzystują podczas manewrów w porcie. Taki silnik elektryczny można wykorzystać do napędy lekkich łodzi, o wadze do 2 ton. Moc silników najczęściej podawana jest w funtach, np. uciąg 55 funtów (25 kg) pozwoli na poruszanie łodzi o maksymalnym ciężarze około 1500 kg. Najlepiej zapytać znającego się na tym sprzedawcy, bo często bywa tak, że silniki różnych marek, choć mają podobną wartość uciągu na wale, przez zastosowanie innej śruby mogą napędzać łodzie o zupełnie innej wadze, co może okazać się mylącą informacją. Przy wyborze takiego silnika nie powinno się również zapominać o serwisie i gwarancji, co jest niezwykle istotne.

Polski rynek silników elektrycznych jest specyficzny i bardzo regionalny. Najsilniejszymi graczami są przede wszystkim amerykańskie firmy, jednakże nie tylko. Warto więc posiadać podstawową wiedzę, aby móc zakupić najbardziej odpowiednią propozycję.