Wartościowe żywienie koni

Posiadanie jednego konia w stadninie to już ogromny wyczyn, gdyż te niesamowite stworzenia nie tylko potrzebują odpowiedniego wybiegu oraz pielęgnacji sierści, ale również pożywienia i wystarczającej ilości wody. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią paszę dla konia w zależności od tego czy jest to koń w podeszłym wieku, młody albo sportowy. Są to znaczące różnice, ponieważ w zależności od wieku konia i jego aktywności fizycznej będziemy zmuszeni podawać mu nieco inne dawki pożywienia z zawartości różnorodnych składników odżywczych w karmie.

Odpowiednie karmienie koni w stadninie

pasza dla koni sportowychKażdy koń musi codziennie przespać około 6 godzin, które zwykle są rozłożone w ramach całej doby, a dodatkowo musi zjeść wystarczającą ilość pożywienia. Wiele koni nie ma problemów z pożywianiem, jednak mogą występować przypadki jedzące bardzo zachłannie. W tej sytuacji należy zastosować odpowiedni kaganiec bądź wąskie kratki podajnikowe na paszę, które sprawią, że koń będzie wolno przeżuwał mniejsze ilości pokarmu. Jest to bardzo ważne, aby uchronić konia przed wrzodami żołądka. Kolejnym ważnym  aspektem jest dobór paszy. Przede wszystkim inna będzie pasza dla koni sportowych, a inna dla koni starszych czy obciążonych schorzeniem wrzodowym. Najważniejsze w paszy jest włókno, w związku z czym warto pomyśleć o własnoręcznym szykowaniu paszy swojemu podopiecznemu. Warto podawać sianokiszkę, sieczkę, siano czy nawet słomę, które pozytywnie wpłwają na organizm konia, jak również jego zachowanie. Czasami jednak będzie trzeba dodawać treściwe składniki jak łupiny sojowe czy słonecznika, otręby ryżowe bądź makuchy. Istotne jest również podawanie zwierzęciu posiłków w mniejszych ilościach, ale często. Przy tym koń musi mieć stały dostęp do wody. Równie ważne jest też powolne zmienianie posiłków. Drastyczne zmiany pokarmu mogą sprawić, że nasz podopieczny się rozchoruje z uwagi na to, że jego żołądek będzie nie przyzwyczajony. Ilość starej karmy należy stopniowo zmniejszać, aż koń otrzyma w 100% nowy produkt.

Jeżeli chcemy, aby nasz koń żył długo, miał wiele energii na treningi oraz nie chorował na wrzody bardzo ważne jest podawanie mu odpowiednio spreparowanych posiłków. Niekiedy zapominamy, iż koń musi jeść małe porcje, ale często, aby nie nabawić się wrzodów, a przy tym musi mieć stały dostęp do wody. W przypadku koni sportowych potrzebne mogą być pasze objętościowe dające o wiele więcej energii do pracy niż standardowe siano czy trawa. Mimo to zielonki są bardzo ważnym elementem diety konia.