Szybkie wykrycie nadajnika GPS

Nadajniki satelitarne GPS były uznawane za jedno z najprzydatniejszych urządzeń, służących do monitorowania położenia samochodu. Były one bardzo rozpowszechnione wśród służb mundurowych, gdyż umożliwiały zlokalizowanie patrolu który nie odpowiadał na wezwania, a być może potrzebował natychmiastowego wzmocnienia lub pomocy podczas wezwania na interwencję. Te same urządzenia ułatwiały również koordynację zespołów, oraz zapobiegały pomyłkom podczas wezwań. Niestety, były one używane również w mniej uczciwych celach.

Detektory nadajników GPS

Wykrywanie gpsNadajniki GPS były używane przez osoby zajmujące się kradzieżami, zarówno samochodów jak i ich wyposażenia, i podkładane po te pojazdy, które miały być celem owych osób. Zazwyczaj owe nadajniki należały do najprostszych i najtańszych urządzeń, a ich pracę zakłócały nawet zwykłe telefony komórkowe, choć zdarzało się iż podkładane były urządzenia bardziej nowoczesne. Osoby podejrzewające możliwość założenia takiego urządzenia mogły owy fakt zgłosić natychmiast odpowiednim służbom, dysponującym sprzętem do wykrywania owych nadajników, aczkolwiek również mogły samemu zaopatrzyć się w detektor. Wykrywacze GPS były bowiem bardzo łatwo dostępne w wielu sklepach z artykułami bezpieczeństwa, choć ich skuteczność zależała w dużej mierze na poziomie zaawansowania detektora oraz samego urządzenia GPS. Niezależnie od rodzaju detektora, wykrywanie GPS polegało najczęściej na znalezieniu połączenia, dzięki któremu nadajnik łączył się z urządzeniem centralnym, będącym zazwyczaj komputerem osobistym lub urządzeniem przenośnym, wyposażonym w aplikację sterującą. Najprostsze i najtańsze detektory wykrywały wyłącznie połączenia na najczęściej używanych pasmach radiowych, i często mogły być zmylone zakłóceniami powodowanymi przez sprzęt komunikacyjny. Nowocześniejsze i bardziej zaawansowane wykrywacze umożliwiały nie tylko wykrycie samego połączenia, ale również zlokalizowanie nadajnika umieszczonego w dowolnym miejscu pojazdu.

Pozwalały również na określenie jakości samego połączenia oraz zasięgu, co znacznie ułatwiało służbom mundurowym zlokalizowanie osób podejrzanych o podłożenie takowego urządzenia. Niektóre odmiany detektorów umożliwiały również zakłócanie lub zmylenie nadajnika, zaburzając połączenie w taki sposób, iż dokładne zlokalizowanie pojazdu z nadajnikiem przed jego usunięciem nie było możliwe. Nadajnik raz zlokalizowany mógł najczęściej być usunięty ręcznie, choć bardziej zaawansowane lub lepiej ukryte urządzenia wymagały wizyty w warsztacie samochodowym.