Odpowiednie uszczelnianie płyt

Płyty fundamentowe, inaczej płyty denne, to elementy budynków wyjątkowo narażone na oddziaływanie wód gruntowych, któremu chcemy zapobiec. Żelbetowe płyty narażone są zarówno na oddziaływanie wód stojących, jak i wód działających pod ciśnieniem, dlatego odpowiednie uszczelnienie płyt dennych jest wręcz niezbędne.

Jak uszczelnia się płyty fundamentowe?

kurtynowa iniekcja ciśnieniowa - cenaZanim przejdziemy do tematu nowoczesnych rozwiązań, które są dziś coraz częściej wykorzystywane przy uszczelnianiu płyt fundamentowych, przyjrzymy się tradycyjnym rozwiązaniom wykorzystywanym przy wykonywaniu hydroizolacji. Tradycyjna hydroizolacja płyt fundamentowych sprowadza się do aplikacji papy na lepiku pod konstrukcję podłogi. Taka hydroizolacja ulega stosunkowo szybkiej degradacji nie tylko w wyniku oddziaływania wód, które znajdują się w gruncie, ale także w wyniku oddziaływania zmiennych temperatur oraz ruchów samego obiektu. Powstawanie nieszczelności z czasem jest więc wręcz nieuniknione. Płyty fundamentowe znajdują się poniżej poziomu gruntu, a to oznacza, że po prostu trudno się do nich dostać. Gdy hydroizolacja płyt dennych ulega uszkodzeniu, aby podłożyć pod spód nową warstwę izolującą, musielibyśmy obkopać budynek, by dostać się pod płyty. Byłoby to przedsięwzięcie czasochłonne i oczywiście kosztowne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Jak mówią nam przedstawiciele pewnej firmy – wykonawcy iniekcji ciśnieniowych – nowoczesna metoda izolowania płyty dennej to iniekcja kurtynowa. Jeśli interesuje nas kurtynowa iniekcja ciśnieniowa – cena tego zabiegu nie jest wygórowana. To technologia wykorzystywana do wtórnego uszczelniania substancji budowlanej przykrytej gruntem. Iniekcja kurtynowa, jak sugeruje nazwa, polega na wtłoczeniu odpowiedniego roztworu przez wywiercony otwór – w przypadku płyt fundamentowych przez otwór wywiercony w posadzce. Roztwory wykorzystywane do iniekcji kurtynowych to akrylowe żele (hydrożele, żywice hydrostrukturalne), które charakteryzują się niską lepkością początkową – dzięki tej właściwości mogą być z łatwością wtłaczane w wywiercone otwory; po czasie powstaje z nich elastyczna, wodoszczelna masa. Iniekcja kurtynowa sprawdza się przy uszczelnianiu płyt fundamentowych budynków, tuneli, wszelkiego rodzaju szybów, konstrukcji będących elementami infrastruktury miejskiej itp.

Na koniec warto wspomnieć o podobnych technologiach o podobnym zastosowaniu: o iniekcji ciśnieniowej i iniekcji krystalicznej. Iniekcja ciśnieniowa jest przeznaczona do naprawy, uszczelniania i zabezpieczania konstrukcji żelbetowych i rurowych; przy wypełnianiu rys oraz pęknięć, w które wtłaczana jest odpowiedni środek iniekcyjny. Iniekcja krystaliczna jest metodą osuszania murów i tworzenia tzw. blokady przeciwwilgociowej przy wykorzystaniu cieczy kapilarnych.