Niezawodne samochodowe powłoki ceramiczne

Karoseria samochodu jest jak jego skóra. Z tego powodu należy zadbać o jej właściwą ochronę i wygląd, tak aby świetnie prezentowała się w każdych warunkach. Powłoka ochronna, zarówno kwarcowa, jak i ceramiczna, stanowi prawdziwy przełom w dziedzinie ochrony lakierów samochodowych. W przeciwieństwie do zwykłego wosku, powłoki te stworzono w nanotechnologię – nie tylko nabłyszcza karoserię, ale również chronią ją zmieniając się w twardy pancerz. 

Zalety powłoki ceramicznej na samochodzie

samochodowe powłoki ceramiczne w gdańskuGłówną zaletą powłoki ceramicznej jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Uodporniają lakier na promieniowanie UV, wahania temperatury i substancje drogowe (np. sól drogowa), ale również do pewnego stopnia chronią go przed zarysowaniem. Są znacznie bardziej odporne na mycie przy użyciu środków chemicznych. Samochodowe powłoki ceramiczne w Gdańsku to skuteczne zabezpieczenie. Stosowanie powłok ochronnych na lakier ma bardzo duże znaczenie dla trwałości lakieru. Ceramiczne powłoki to specjalne komponenty, które wiążą się z lakierem. Struktura lakieru samochodowego ma charakter porowaty (widać to pod mikroskopem). Nałożona powłoka ceramiczna wypełnia wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy cząsteczkami tworząc silną, gładką warstwę ochronną. Jest to przełomowa technologia w ochronie lakieru. W przeciwieństwie do standardowych wosków, powłoka ceramiczna jest całkowicie odporna na utlenianie. Na samochodzie tworzy się twarda powłoka, którą można przyrównać do skorupy. Ona chroni lakier przed zarysowaniami, nadmiernym zabrudzeniem oraz starzeniem. Powłoki ceramiczne mają tzw. efekt hydrofobowy, co oznacza, że wykazują zdolności hydrofobowe (odpychają cząsteczki wody). Dodatkowo zapewniają ochronę przed blaknięciem i matowieniem lakieru. Powłoka ceramiczna wykracza daleko poza zwykłe środki ochronne. Podczas gdy tradycyjne powłoki samochodowe, takie jak wosk, z czasem ulegają zniszczeniu pod wpływem negatywnych czynników atmosferycznych, kwaśnych deszczy, ptasich odchodów, nanopowłoka utrzymuje się przez lata.

Na pierwszy rzut oka może się wydać, że nałożenie powłoki ceramicznej jest kosztowne. Wosk utrzymuje się tylko od jednego do trzech miesięcy, zabieg należy powtarzać co najmniej raz na kwartał. Kosztuje to około 100 zł. To 400 zł rocznie. W ciągu 5 lat wydamy 2000 zł na kwartalne woskowanie. Profesjonalna powłoka ceramiczna jest trwała, jeśli właściwie konserwowana, wymagałaby jednego zastosowania na cały okres użytkowania samochodu. Taka powłoka kosztuje w granicach 250 – 300 zł.