Najlepsza izolacja piwnicy

Powszechnie hydroizolację ścian oraz podłogi w piwnicach wykonuje się w celu ochrony przed działaniem wilgoci czy niekorzystnym działaniem wód gruntowych. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony budynków przed działaniem przenikaniem wody. Wykonanie skutecznej izolacji powinno być jednak właściwie przemyślane, a zastosowane materiały najwyższej jakości, ponieważ w przyszłości problematyczne może być wymienianie poszczególnych elementów. Jaki rodzaj hydroizolacji sprawdzi się najlepiej w przypadku piwnicy?

Właściwości hydroizolacji piwnicy od wewnątrz

hydroizolacja piwnicy od wewnątrzWłaściwie wykonana izolacja przeciwwodna albo przeciwwilgociowa daje ochronę nie tylko przed wnikaniem wody, ale jednocześnie przed szkodliwymi i agresywnymi związkami chemicznymi znajdującymi się w gruncie. Na rynku dostępne są różnorodne materiały izolacyjne, które wyróżniają się coraz lepszymi właściwościami. Najczęściej stosowanym materiałem jest papa izolacyjna, bądź masa bitumiczna. Dodatkowo skuteczna izolacja powinna bardzo szczelnie przylegać do podłoża, a także stanowić szczelny ciąg zabezpieczający nieruchomości przed wnikaniem wody. Jeżeli w piwnicach występuje problem dotyczący pojawiania się wilgoci albo wody gruntowej, a jednocześnie niemożliwe jest odkopanie fundamentów, zdecydowanie warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Korzystnym wyborem jest hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. Taka pozioma, posadzkowa izolacja powinna rozpocząć się od przygotowania podłoża. W tym celu konieczne jest uszczelnienie wszystkich utworów, przez które może przedostawać się woda. Warto więc zastosować szybkowiążącą zaprawę zaporową, a na łączeniach wykonać bruzdy z masy bezskurczowej. Główna izolacja wykonywana jest przy zastosowaniu masy bitumicznej na zagruntowanym podłożu. Powłoka wodochronna jest wtapiana w siatkę wykonaną z włókna szklanego, natomiast ostatni etap stanowi warstwa dociskowa wykonana ze zbrojonego betonu o odpowiednim poziomie grubości. Będzie on uzależniony od wymaganego ciśnienia hydrostatycznego. Połączenie płyty dociskowej oraz ścian powinno zostać wzmocnione taśmami uszczelniającymi. Dodatkowo hydroizolacja pionowa wewnętrzna polega na wykonaniu iniekcji kurtynowej albo strukturalnej.

Iniekcja kurtynowa, inaczej nazywana iniekcją w grunt, polega na wywierceniu w ścianie i podłodze otworów na wylot. Następnie w otwory te wprowadza się pod ciśnieniem specjalny preparat, który tworzy powłokę uszczelniającą. Zazwyczaj w tym kontekście stosowane są żywice poliuretanowe albo żele akrylowe. Natomiast iniekcja strukturalna jest to hydroizolacja wykonywana w strukturę muru. W nawierconą siatkę otworów wprowadza się żele akrylowe oraz substancje wykonane na bazie emulsji silikonowych. Powoduje to wzmocnienie i uszczelnienie muru.