Mocna tkanina flanelowa

Wśród imponującej liczby tkanin dostępnych na rynku flanela, z powodzeniem, jest stosowana od kilku stuleci. Tłumaczy się to nie tylko pozytywnymi właściwościami, ale także różnorodnością odmian oferowanych przez producentów. Ta kombinacja naturalnie przyciąga uwagę potencjalnych nabywców, którzy regularnie znajdują praktyczne potwierdzenie. Flanela to materiał miły w dotyku i bardzo ciepły.

Właściwości tkaniny flanelowej

tkanina flanelaWiele osób posiada produkty z flaneli w swojej szafie. Tkanina flanela należy do grupy welurów drapanych. Jej miękka okrywa na skutek ,,drapania”. Kolejny krok to strzyżenie powierzchni. W ten sposób otrzymuje się delikatny i dobrze utrzymujący ciepło materiał. Flanela często jest tkana splotem płóciennym, dzięki czemu jest ona mało podatna na uszkodzenia. Jeśli chodzi o rodzaj flaneli, można tu wyróżnić dwa główne typy: bawełniany i wełniany. Pierwszy typ tej tkaniny jest zdecydowanie bardziej popularny, ponieważ stosuje się go do wyrobu większości pościeli i odzieży. Flanela wełniana jest dużo rzadziej wykorzystywana. Jest to materiał o wysokiej sprężystości, który się nie gniecie. Z tego względu chętnie się jej używa do szycia zimowych garniturów. Ze względu na obecność miękkiego, puszystego włosia, flanela jest jedna z najbardziej delikatnych tkanin. Produkty z flaneli pozwalają rozgrzać się dość szybkim tempie. Niezawodnie chronią właścicieli przed hipotermią. Ta tkanina należy do rodzaju ,,oddychających”. Z tego powodu są odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardzo wrażliwa. Doświadczenie pokazuje, że flanela nie boi się częstego zgniatania, tarcia i rozciągania, dlatego starczy nam na lata. Dbałość o produkty z flaneli jest bardzo prosta, co jest ważne dla tego rodzaju bawełny. Obecność wełny w tkaninie wymaga większej ostrożności, ale nie jest szczególnie skomplikowana. Flanela nie wywołuje reakcji alergicznych i innych podrażnień skóry. Jest materiał bardzo wytrzymały. Odpowiada za to gęstość tkania jej nici – od 170 do 260 g/m².

Wiele osób nie potrafi właściwie rozpoznać materiału, z jakim ma do czynienia. Wątpliwości nastręcza podobieństwo flaneli do innych materiałów. Takim podobnym materiałem jest barchan. Ma splot skośny lub płócienny, wykorzystuje się go głównie do produkcji bielizny. Inną podobną tkaniną jest molton. To miękki materiał, który stosuje się do produkcji ochraniaczy na materace. Co ciekawe, występuje on jako tani zamiennik aksamitu i wykorzystuje się go na przykład w tłach scenicznych, ponieważ nie odbija światła i chłonie dźwięk.