Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

W jaki sposób czerpać dzisiaj darmowy prąd ze słońca? Wystarczy zamontować w tym celu specjalną instalację złożoną z ogniw fotowoltaicznych. Montuje się ją na dachu budynku jednorodzinnego lub na specjalnym stelażu zainstalowanym w pobliżu domu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej promienie słoneczne są zamieniane na energię elektryczną, którą następnie wykorzystuje się do zasilania całego budynku. Taki prąd nic nie kosztuje, ale za zamontowanie instalacji trzeba zapłacić firmie, która taką pracę wykona.

Koszt fotowoltaiki zależy od zapotrzebowania na prąd

fotowoltaika ceny łódźJedynym wyznacznikiem kosztów instalacji fotowoltaicznej jest to, jakie zapotrzebowanie na prąd ma ona realizować. Zapotrzebowanie rozlicza się w kilowatach na rok. Przy czym realna wydajność produkcyjna ogniw fotowoltaicznych wynosi około osiemdziesięciu procent, więc trzeba ich zamontować na dachu budynku odpowiednio większą ilość, żeby całe to zapotrzebowanie było na spokojnie realizowane. Koszt jednego ogniwa wynosi około dwóch tysięcy złotych, ale minimalny koszt instalacji w większości firm wynosi dwadzieścia tysięcy złotych. Jest to taki próg opłacalności dla firm, które się tym zajmują. W każdym mieście wygląda to porównywanie, bo fotowoltaika ceny Łódź są na tym samym poziomie co ceny w stolicy czy w Krakowie. Ogniwa mają swoją cenę i ona jest raczej cały zbliżona do siebie bez względu na miasto. Różnice stanowią jedynie koszty instalacji, które trzeba zapłacić firmie, która będzie ją montować. Bardzo ogólnie można przyjąć, że koszt instalacji dla domu jednorodzinnego o przeciętnym zużyciu prądu wynosić będzie około trzydziestu tysięcy złotych. W tych pieniądzach można zrobić w zupełności wystarczającą instalację, która pokryje całe zapotrzebowanie domu na prąd a do tego jeszcze wyprodukuje odpowiednią ilość jego nadwyżki na przechowanie do elektrowni. Bo tak to właśnie działa, że nadwyżkę oddaje się do elektrowni, z której wyprodukowany prąd odbiera się przy mniej nasłonecznionych dniach. A dobra instalacja powinna realizować całoroczne zapotrzebowanie.

Im większe zużycie prądu w ciągu roku tym większa i wydajniejsza instalacja jest w takim domu potrzebna. Od zapotrzebowania zależeć będzie również cały koszt instalacji. Przeciętnie w pełni optymalne rozwiązanie kosztuje około trzydziestu tysięcy złotych. Za takie pieniądze można mieć około piętnastu ogniw produkujących około pięciu kilowatów prądu rocznie. To więcej niż zużywa się średnio w przeciętnym gospodarstwie domowym, więc prąd można jeszcze odkładać na później.