Jaki filament do drukowania w domu wybrać?

Jeszcze kilka lat temu wydruk 3D był kojarzony głównie z filmami o tematyce fantastycznej. Obecnie jest nie tylko stosowany do zastosowań hobbystycznych czy naukowych, ale wyrasta na alternatywną metoda produkcji. Oczywiście, aby wydruk 3D był wysokiej jakości, trzeba wyposażyć się w niezbędny sprzęt oraz materiały konieczne do wydruku.

Jakie filamenty są najlepsze?

filament do drukarki 3dRozpoczynając swoją przygodę w wydrukiem 3D najczęściej swoja uwagę skupiamy na wyborze odpowiedniej drukarki. Jak się jednak okazuje, jeszcze ważniejszą kwestią jest zakup materiału do takiego wydruku, jakim jest filament do drukarki 3D. Jest to materiał, z którego wytwarzana jest dana bryła geometryczna, zaprojektowana wcześniej w programie graficznym. Filamenty różnią się miedzy sobą głównie materiałem z jakiego zostały wykonane. Nie wszystkie nadadzą się do wydruku domowego, nie wszystkie też mogą być wykorzystywane do produkcji na przykład opakowań mających kontakt z żywnością. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni filament do rodzaju wydruku i jego planowanych zastosowań. Jeśli chodzi o wybór filamentu do drukarki 3D używanej w domu, najważniejsze są dwie kwestie. Pierwszy, to dopasowanie danego materiału do możliwości naszej drukarki, oraz wybór takiego filamentu, który podczas stapiania nie emituje żadnych szkodliwych związków chemicznych. Dlatego też, biorąc te dwie kwestie pod uwagę, do użytku domowego poleca się stosowanie filamnetów z rodzaju PLa czy ABS. Obydwa maja niską temperaturę topnienia/druku – około 200 stopni Celsjusza, oraz obydwa nie emitują dużej ilości związków chemicznych, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Jeżeli na przykład chcemy używać bardziej profesjonalnych filamnetów, takich jak te z dodatkiem włókna węglowego, to po pierwsze, musimy zadbać o odpowiednie akcesoria ochronne takie jak maseczki i rękawiczki, a także musimy sprawdzić, że nasza drukarka 3D może rozgrzać głowicę do temperatur powyżej 300 stopni Celsjusza. Wszystkie filamenty oprócz PLA czy ABS do prawidłowego użytkowania wymagają stosowania oddzielnych komór roboczych, przede wszystkim ze względu na emitowane przez nie podczas wydruku szkodliwe związki. Większość małych drukarek 3D do zastosowań domowych, w takie komory nie jest jednak wyposażona.

Rozpoczęcie przygody z drukowaniem 3D wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy zakupić niezbędny sprzęt i materiały do wydruku. Jeżeli chcemy rozpocząć wydruk we własnym domu, upewnijmy się, że sprzęt jest przystosowany do wydruku 3D w takich warunkach.