Jak utylizuje się odpady spożywcze?

Jestem studentką ekologi. Ostatnio miałam bardzo ciekawy wykład na temat utylizowania odpadów spożywczych. Dowiedziałam się na nim wielu interesujących informacji dotyczących tego, na czym polega utylizacja takich odpadów, ale także na jakie grupy dzielą się odpadki spożywcze i co z nich powstaje. Uważam, że ludzie powinni mieć świadomość tego, co się dzieje z taką żywnością. Wbrew pozorom taka żywność nie marnuje się, dlatego temat nadprodukcji żywności jest moim zdaniem po prostu przereklamowany.

Co się dzieje z odpadami spożywczymi?

utylizacja odpadów spożywczychPrzede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak dzielą się odpady spożywcze. Na wykładzie dowiedziałam się, że takie śmieci dzieli się na te pochodzenia roślinnego czyli owoce i warzywa oraz na pochodzenia odzwierzęcego czyli mięso, ale także nabiał i jajka. Odbiorem tego typu odpadów zajmują się specjalne firmy. Takie odpady spożywcze nie trafiają wraz z innymi odpadkami na wysypiska śmieci. Najczęściej kwestia utylizacji odpadów spożywczych dotyczy dużych marketów i restauracji. Takie miejsca mają podpisane specjalne umowy na utylizację odpadów spożywczych. Firma odbierająca resztki jedzenia wystawia odpowiednie dokumenty, świadczące o tym że ich wywóz i utylizacja są legalne. Następnie takie odpadki są przekazywane do recyklingu. Najczęściej z takich odpadków powstaje biogaz, który następnie przekształcany jest w energię elektryczną i ciepłą. W ten sposób uzyskuje się ekologiczne źródło prądu. Oczywiście nie wszystkie odpadki spożywcze przerabiane są na prąd. Z części odpadów zwierzęcych powstaje karma i pasza na zwierząt. Z wykładu wywnioskowałam, że jest bardzo ważne, aby odpowiednio segregować odpady i nie wrzucać odpadków jedzenia do zbiorowego kosza. Dzięki odpowiedniej utylizacji odpadów spożywczych marnuje się o wiele mniej jedzenia niż można o tym poczytać w mediach. Jedzenie marnuje się wtedy, kiedy wyrzucamy go do zwykłego kosza, a następnie trafia na wysypisko, gdzie po prostu się rozkłada. Kiedy natomiast zastosujemy dla niego odpowiednią utylizację, zwyczajnie je przetwarzamy.

Co ciekawe utylizacja odpadów spożywczych może dotyczyć też zwykłych mieszkańców gospodarstw domowych. Każdy, nie tylko markety i restauracje, może podpisać odpowiednią umowę z firmą zajmującą się utylizacją śmieci spożywczych, na wywóz takich odpadków. Taka firma dostarcza odpowiedni kosz i w uzgodnionym terminie przyjeżdża po odbiór odpadków. Za każdym razem otrzymujemy nowy, zdezynfekowany kosz, dzięki czemu jest on szczelny i w domu nie unosi się nieprzyjemny zapach rozkładającego się jedzenia.