Jak przechowywać słomę?

 

Przechowywanie słomy w gospodarstwie rolnym zawsze generuje pewne koszty. Sposobów na jej przechowywanie jest kilka, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Słoma, bez względu na jej przeznaczenie, powinna być sucha. Wilgotna słoma oznacza pleśń i szkodliwe toksyny, które przedostają się do układu oddechowego lub pokarmowego zwierząt hodowlanych. Jak przechowywać słomę, aby cieszyć się jej dobrą jakością przez cały okres składowania?

Folia, agrowłóknina czy hala?

agrowłóknina do słomyŹle przechowywana słoma to zagrożenie dla zdrowia bydła, ale także ogromne straty, które sięgnąć mogą nawet 50 procent przechowywanego materiału. Warto zatem zainwestować w odpowiednią metodę na przechowywanie zapasów. Najprostszą i zarazem najtańszą metodą jest okrycie słomy folią. Najczęściej wykorzystuje się folię kiszonkarską z zeszłego sezonu. Co prawda folia nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale lepsze takie okrycie niż żadne. Podstawową wadą zastosowania folii jest fakt, że nie jest ona paroprzepuszczalna. Skraplanie się pary wodnej od wewnątrz powoduje zawilgocenie, dlatego musimy liczyć się z pewnymi stratami. Drugą wadą folii jest podatność na silny wiatr, co oznacza, że trzeba będzie ją solidnie zabezpieczyć przed zerwaniem. Dużo lepszym rozwiązaniem jest agrowłóknina do słomy czyli fliz. Rozwiązanie to jest nieco droższe, jednak stosunek jakości do ceny jest zadowalający. Agrowłóknina do słomy to odmiana o dużo większej gramaturze, jest znacznie bardziej wytrzymała od folii. Jest też paroprzepuszczalna, co zapewnia wymaganą wentylację słomy podczas całego okresu jej przechowywania. Fliz chroni słomę przed opadami deszczu i śniegu, jednocześnie umożliwiając pozbywanie się wilgoci z wewnątrz. Materiał ten wykazuje również odporność na promienie UV, a jego wytrzymałość producenci określają na około 7 lat. Agrowłókninę, podobnie jak folię, należy dobrze zabezpieczyć przed wiatrem. W obydwóch przypadkach trzeba liczyć się z pewnymi stratami w związku z gniciem pierwszych warstw słomy leżącej bezpośrednio na gruncie. Możemy temu częściowo zapobiec przez układanie jej na paletach oraz na delikatnym wzniesieniu terenu, gdzie ewentualne wody opadowe będą miały swobodne ujście.

Najlepszym sposobem na przechowywanie słomy będzie z pewnością składowanie jej pod dachem. Jest to jednak rozwiązanie drogie, ponieważ wiąże się z budową stosunkowo dużej hali. Hala ta jednak może mieć wielorakie zastosowanie i w okresie, kiedy nie składujemy w niej słomy, możemy np. garażować maszyny rolnicze lub przechowywać inne sprzęty. Nawet jeśli nie posiadamy hali, na niewielką część słomy możemy wygospodarować miejsce np. w oborze.