Jak naprawić skrzynię biegów?

Sterowniki są coraz częściej podstawowym wyposażeniem samochodów. Sa one stosowane aby wspomagać działanie różnych podzespołów samochodu, w tym na przykład skrzyni biegów. Dlatego też tak ważne jest, by widzieć w jaki sposób je naprawiać.

W jakim celu klonuje się sterowniki?

Klonowanie sterownikaSamochody coraz częściej wyposaża się w elektroniczne podzespoły nazywane sterownikami. Sa to tak naprawdę mikroprocesory, których zadaniem jest wspomaganie działania różnych części samochodu. Ich głównym celem jest na przykład ograniczanie liczby zużywanego paliwa, czy przyśpieszanie zmiany biegów. Rola tych elektrycznych podzespołów jest więc bardzo dużo. Niestety, warsztaty samochodowe mogą nie być przystosowane jeszcze do usuwania usterki sterowników, które od czasu do czasu mogą się zdarzać. Ze względu na to, że są to zaawansowane podzespoły elektroniczne, główną przyczyna ich usterki jest awaria oprogramowania. Bardzo często okazuje się, że sam reset sterownika nie poprawia sytuacji i jedyną opcja jest klonowanie sterownika. Jest to obecnie najszybsza a jednocześnie najskuteczniejsza metoda na naprawę tych podzespołów. W jaki sposób wykonuje się tą metodę regeneracji? Pracownicy danego warsztatu muszą posiadać zgrana kopię oprogramowania oryginalnego, ale sprawnego sterownika. Następnie wgrywa się ja do tego uszkodzonego, dzięki czemu można przywrócić jego właściwą prace. Klonowanie sterownika jest metoda skuteczną w bardzo wysokim stopniu, nawet gdy inne próby naprawy sterowników nie pomagają. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze bardzo ważne ejst, aby sprawdzić wcześniej, co jest przyczyną awarii sterownika. Klonowanie sterownika można bowiem wykonać tylko wtedy, gdy przyczyną usterki jest awaria oprogramowania, a inne próby naprawy, na przykład reset nie pomagają. Próby naprawy tą metodą uszkodzonego mechanicznie sterownika z pewnością nie okażą się skuteczne. Dlatego też należy wybierać jedynie takie warsztaty, które są doświadczone w stosowaniu tej metody regeneracji sterników. Powinny być one wyposażone także w odpowiedni sprzęt diagnostyczny, jak również ten umożliwiający wykonanie kopi zapasowej sterowników i jej przechowywanie. Na szczęście z biegiem czasu, takich warsztatów powstaje w naszym kraju coraz więcej.

Sterowniki mogą się okazać bardzo przydatnymi podzespołami elektronicznymi w samochodzie. Dzięki nim, nasz pojazd może zużywać znacznie mniejsze ilości paliwa, co zmniejszy koszty eksploatacyjne auta. Sterowniki poprawiają także sterowność auta. Naprawa takiego podzespołu wymaga jednak odpowiednego sprzętu oraz doświadczenia.