Hodowla koralowców a sól morska

Hobbiści hodowli zwierząt wodnych coraz częściej stawiają na domową hodowlę ukwiałów czy innych koralowców. Takie stworzenie robi wrażenie nie tylko na samym hodowcy, ale także na innych osobach. Na specjalnych stronach internetowych akwaryści chwalą się swoją hodowlą, wstawiając zdjęcia najpiękniejszych osobników i pięknie skomponowanych akwariów. Każdy początkujący akwarysta, powinien wiedzieć, że żeby osiągnąć podobne wyniki, trzeba zastosować odpowiednie środki, takie jak zastosowanie soli morskiej do akwarium.

W jakim celu stosuje się sól morską w akwarium?

morska sól do akwariumAkwarium z przepiękną, zachwycająca barwami  rafą koralową staje się coraz częściej marzeniem każdego akwarysty. Żeby jednak taką hodowlę rozpocząć, trzeba akwarium odpowiednio zakomponować, oraz zapewnić odpowiednie pH wody. Powinno ono być zbliżone do tego, jakie panuje w naturalnym środowisku wodnym koralowców, które bytują w środowisku morskim. Morska sól do akwarium zaopatruje te organizmy wodne w najpotrzebniejsze surowce mineralne oraz suplementy. Na rynku są dostępne gotowe mieszanki soli, które dodaje się do wody w akwarium. Posiadają one różne stężenia pierwiastków takich jak wapń. Są one pozyskiwane z podziemnych źródeł solankowych. Kiedy są one przetwarzane przez koralowce, aktywują się w akwarium substancje, które mają pozytywny wpływ na ich układ immunologiczny. Dodatkowo taka sól pozwala na wyeliminowanie z wód akwarium szkodliwych dla tych organizmów substancji takich jak azot, a szczególnie jego wysokie stężenie. Zaopatrują one dodatkowo koralowce w suplementy, witaminy, a nawet probiotyki. Taka sól jest łatwo dostępna i stosowana od czasu do czasu przez hodowców koralowców. Są także inne rodzaje soli, które stosuje się jednorazowo po to, by odkazić wodę przed wpuszczeniem do środka zwierząt i stworzeń morskich. W ten sposób wykonuje się proces kwarantanny, który jest niezbędny po to, by ocalić wszystkie żyjątka przed wszelkimi chorobami. Często właśnie stosuje się kwarantanne podczas chorób zwierząt, kiedy widzimy że choroba rozprzestrzenia się z osobnika na osobnika. To, jakie środki powinniśmy zastosować i w jakiej dawce, wymaga większej wiedzy, dlatego warto zwrócić się z prośbą o poradę do sklepu akwarystycznego bądź zoologicznego lub do znajomego, doświadczonego akwarysty (jeżeli tylko kogoś takiego akurat udało nam się wcześniej poznać). Na rynku istnieją specjalne sklepu z takimi środkami, dlatego sól morska do hodowli jest coraz łatwiej dostępna. 

Sól morska do akwarium jest niezbędnym środkiem, który pozwala na utrzymanie hodowli koralowców w prawidłowym stanie. Bez niej organizmy te mogą przestać się rozwijać, a nawet zacząć obumierać. Wybór idealnej soli nie nie jest wyborem łatwym, dlatego przed każdym zakupem powinniśmy dowiedzieć się więcej o środowisku, w którym naturalnie występują te stworzenia bądź zasięgnąć opinii profesjonalisty.