Firmy sprzątające rozliczają się za wykonaną pracę

Firmy oferujące usługi czystościowe i porządkowe świadczą je na rzecz innych podmiotów gospodarczych, urzędów czy instytucji. Sprzątaniem w wielkim biurowcu, dużym urzędzie czy największym banku nie zajmują się przecież pracownicy. Cały proces dbałości o czystość takich miejsc polega na tym, że podpisuje się kontrakty z firmami zajmującymi się sprzątaniem takich obiektów. Firmy te mają swoje cenniki, ale na nic cennik jeśli do rozliczenia jest ogromny zakres prac wykonany na wielkich powierzchniach.

Koszty usług firm sprzątających to kwestia uzgodnienia

firmy sprzątająceKiedy firma zajmująca się profesjonalnymi usługami czystościowymi negocjuje kontrakt z właścicielem lub zarządcą dużej powierzchni to zawsze są to długie i żmudne negocjacje. Bo to nie chodzi o to, że trzeba ustalić cały zakres prac do wykonania. Chodzi o to, że trzeba ten cały zakres prac wycenić. A to nie jest łatwe, ponieważ przy samej wycenie według cennika byłoby mnóstwo pracy. Dlatego profesjonalne firmy sprzątające opracowały system wyceny kosztów na zasadzie uzgodnienia. Chodzi o to, że zakres prac do wykonania firma sprzątająca przelicza na godziny robocze oraz liczbę osób, którą trzeba oddelegować do pracy na danej powierzchni. Chodzi generalnie o to, że doświadczonym specjalistom w branży sprzątającej wystarczy jedynie rzucić okiem na proponowany zakres prac, żeby wiedzieć, jakie będą ich koszty. Później trzeba taką wycenę na oko zamienić na rzetelną ofertę, ale coraz więcej firm w takich ofertach przedstawia po prostu ogólne koszty za cały miesiąc obsługi w zakresie sprzątania. Wychodzi więc na to, że firmy sprzątające nie potrzebują mieć żadnych cenników uwzględniających poszczególne czynności. Równie dobrze taki cennik można zamienić na jakąś opłacę abonamentową wyliczoną na podstawie powierzchni, na której trzeba utrzymać czystość. Z jednej strony to wszystko wydaje się proste, ale z drugiej taka wycena zakresu prac to duża odpowiedzialność. Jeśli ktoś z firmy sprzątającej pomyli się w wycenie to może się okazać, że firma na danym zleceniu nic nie zarobi.

Ludzie, którzy działają w branży sprzątającej od wielu lat mają tyle doświadczenia, że wystarczy im jedynie rzucić okiem, żeby wycenić koszty obsługi czystościowej. I tak się dzisiaj podpisuje największe kontrakty z firmami sprzątającymi. Właściciele firm wyceniają całość umówionych prac na jedną i stałą kwotę miesięczną. Bo trudno jest wziąć cennik i metr po metrze liczyć wszystkie usługi według cen w cenniku. Łatwiej jest uzgodnić stała opłatę miesięczną.