Fachowa elektryka przemysłowa

 

Elektryka przemysłowa jest szczególnie potrzebną dziedziną w czasach, gdy zakłady produkcyjne do swojego funkcjonowania potrzebują możliwie najszybszego i najtańszego sposobu na wytwarzania jak największej ilości produktów. Jest to możliwe za sprawą automatyzacji wielu procesów. Za automatyzacją odpowiadają przede wszystkim nowoczesne maszyny, roboty i inne automatycznie sterowane urządzenia.

Na czym polega praca elektryka przemysłowego?

profesjonalna elektryka przemysłowaElektryk posiada dużą wiedzę z zakresu elektrotechniki oraz elektroenergetyki. Człowiek ten zna standardy obowiązujące w przemyśle, w tym zagadnienia dotyczące montażu, instalacji, konserwacji, a także naprawy przemysłowych instalacji niskiego i średniego napięcia. Potrafi również projektować nowe instalacji, a także wykonywać schematy oraz dokumentacje techniczne. Elektryk przemysłowy potrafi sprawnie diagnozować i usuwać przyczyny awarii oraz przestojów produkcyjnych. Osoba ta posiada wiedzę z zakresu automatyki przemysłowej, w tym zagadnienia dotyczące sterowników PLC i paneli HMI, systemów SCADA, DCS, protokołów komunikacji przemysłowej – w tym informatycznych systemów wyższych warstw np. OPC. Potrafi wprowadzać bieżące zmiany w systemach sterowania w celu optymalizacji procesu, a także programować i uruchamiać nowe systemy, gdyż posiada wiedzę dotyczącą algorytmów sterowania. Potrafi sprawnie diagnozować awarie związane z AKPiA, posiada wiedzę z zakresu elektroniki – zna budowę oraz zasadę działania wszelkich modułów występujących w zakładzie. Zna standardy związane z bezpieczeństwem oraz systemami safety, jest ekspertem z zakresu techniki napędowej – posiada wiedzę dotyczącą napędów elektrycznych oraz techniki sterowania. Mechanika nie kryje przed nim tajemnic, w każdej chwili jest w stanie zastąpić mechanika w jego obowiązkach. Zna wnikliwie konstrukcje maszyn w zakładzie, potrafi rzetelnie wykonywać przeglądy oraz prace konserwacyjne. Uznanym autorytetem w dziedzinie układów hydraulicznych i pneumatycznych. Oprócz wykonywania prostych napraw tychże układów, takich jak wymiana zaworów czy siłowników, posiada rozległą wiedzę w zakresie ich projektowania oraz eksploatacji. W jego obowiązkach leży dobór elementów układu, wyznaczanie parametrów, wykonanie schematów, opracowanie algorytmów sterujących, przygotowanie dokumentacji technicznej, na tym polega profesjonalna elektryka przemysłowa.  Oprócz tego elektryk nierzadko pełni funkcję opiekuna mediów lub piastuje stanowisko kierownicze np. brygadzista. Jest uznanym i cenionym pracownikiem zakładu.

Automatyka przemysłowa posiada szereg cennych zalet. Jedną z nich jest automatyzacja w zakresie kontroli, która wpływa zarówno na usprawnienie procesu produkcyjnego, jak i na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników. Musimy mieć świadomość tego, że zautomatyzowanie procesu będzie chronić produkty przed defektami, cechując się nie tylko powtarzalnością, ale także wysoką jakością.