Efektywne ogrzewanie nagrzewnicą

Instalacja grzewcza to jedna z podstawowych instalacji w każdym pomieszczeniu. O ile w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, wybór sposobu ogrzewania nie jest problemem, o tyle efektywne ogrzanie dużych obiektów stanowi problem. Tradycyjne grzejniki nie sprawdzą się przy wielkich powierzchniach i wysokich pomieszczeniach, gdzie straty ciepła są spore, a niewłaściwie dobrana instalacja nie będzie ekonomiczna, generując wysokie rachunki. Dlatego też w obiektach o dużej kubaturze należy zaplanować zupełnie inny rodzaj ogrzewania.

Zasada działania i rodzaje nagrzewnic

nagrzewnica wodnaNie dotyczy to jedynie wyboru urządzeń grzewczych. Równie istotne jest ich właściwe rozmieszczenie, odpowiednia kontrola ich pracy, oraz dobra izolacja budynku. Obiekty takie, jak wielkopowierzchniowe sklepy, kościoły, magazyny, hale produkcyjne, czy dworce kolejowe, to dość problemowe powierzchnie pod kątem ich ogrzania. Jednym z dobrze sprawdzających się w tym wypadku urządzeń jest nagrzewnica. Jest to urządzenie, które nagrzewa i wydmuchuje powietrze, w szybki sposób nagrzewając nawet duże powierzchnie. Choć wybór tych urządzeń jest dość spory, każde z nich charakteryzuje się podobną budową. Każda nagrzewnica składa się z komory grzewczej, wymiennika ciepła z nawiewnikiem, wentylatorów oraz układu regulacji. Zasada działania jest bardzo prosta. Nagrzewnica zasysa zimne powietrze, ogrzewa je w komorze grzewczej i już ciepłe wydmuchuje do pomieszczenia. Urządzenia te dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, a także na przenośne i stacjonarne (wiszące, stojące, leżące, sufitowe, naścienne). Ze względu na sposób zasilania, nagrzewnice dzielimy na kilka grup i są to: nagrzewnica wodna, wodno-parowa, gazowa, olejowa, elektryczna, węglowa. Nagrzewnica wodna i wodno-parowa to urządzenie, które współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania, ponieważ wymaga zewnętrznego źródła ciepła. Modele gazowe, zasilane gazem, są stosunkowo niedrogie, ekonomiczne w eksploatacji, jednak nie można ich używać w pomieszczeniach o słabej wentylacji, ponieważ grozi to zaczadzeniem. Nagrzewnice olejowe cechują się najlepszą wydajnością, ale także najwyższą ceną. Pamiętajmy jednak, że w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie konieczne jest użycie modelu z odprowadzaniem spalin. Modele elektryczne natomiast mają dość wysoki pobór prądu przy niewielkiej wydajności, dlatego najlepiej sprawdzą się w średniej wielkości pomieszczeniach. Ich główna zaletą jest możliwość montażu nawet w słabo wentylowanych obiektach.

Pamiętajmy, że do ekonomicznej pracy instalacji grzewczej należy dobrać urządzenia o odpowiedniej mocy. Moc nagrzewnicy jest ściśle powiązana z wielkością pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia termoizolacja budynku, oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych. Istotne jest też odpowiednie zarządzanie całym systemem, co pozwoli na zminimalizowanie kosztów eksploatacji.