Efektywne nawadnianie pól

Niekiedy bywa tak, że w naszym klimacie pojawiają się susze. Szczególnie duże prawdopodobieństwo występowania suszy jest od czerwca do sierpnia. Jesień jest już raczej porą wilgotną. Nie da się ukryć, że susze mogą w bardzo dużym stopniu szkodzić rolnikom. W związku z tym każdy kto trudni się uprawą jakichś roślin jest zmuszony do tego by zapewniać im dostęp do wody. Tradycyjne systemy nawadniania niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem.

Sprawdzone systemy nawadniające

system nawadniania kropelkowegoJuż w czasach starożytnych ludzkość radziła sobie z suszami. W szczególności jako dobry przykład wymienić można starożytny Egipt gdzie wody Nilu były wykorzystywane do nawadniania pól. Od jakiegoś czasu słyszy się coraz częściej na temat nowoczesnych rozwiązań, które od rolników nie wymagają praktycznie żadnego zaangażowania. Na szczególnie duże uznanie zasługuje system nawadniania kropelkowego, który może się sprawdzić w różnych warunkach. Systemy tego typu składają się przede wszystkim z pompy, która odpowiada za tłoczenie wody, z instalacji doprowadzającej wodę do odpowiednich miejsc oraz z cyfrowych sterowników. Na tym ostatnim z wymienionych elementów można ustawiać różne parametry, które pozwolą na właściwe skonfigurowanie systemu nawadniania. Samodzielnie będziemy mogli przykładowo ustawić harmonogram nawadniania. Nie będzie problemem chociażby ustawienie by systemy uruchamiały się przykładowo co piętnaście minut lub też tylko w czasie dnia. W nowoczesnych systemach nawadniania kropelkowego bardzo dużą zaletą jest to, że woda doprowadzana jest praktycznie bezpośrednio do systemów korzeniowych roślin, które uprawiamy. W związku z tym nie dochodzi tutaj do niepotrzebnego tracenia wody, która ma przecież służyć tylko do nawodnienia roślin. Żeby można było efektywnie taką wodę doprowadzić to konieczne jest zastosowanie specjalnych bagnetów. Są one puste w środku i połączone są z rurkami, którymi doprowadzana jest woda. Bagnety te wbijane są w ziemię dzięki czemu instalacja jest stabilna a woda trafia dokładnie tam gdzie powinna.

Na chwilę obecną w naszym kraju funkcjonują już nawet specjalne firmy, które każdego dnia zajmują się tworzeniem instalacji nawadniania pól uprawnych. Instalacje tego typu to oczywiście nie tylko systemy nawadniania kropelkowego. Niektórzy rolnicy i plantatorzy decydują się też na zastosowanie tradycyjnych metod nawadniania opartych o zraszacze. Takie metody są skuteczne ale jednak sporo wody się tutaj marnuje ponieważ zanim dotrze do gleby to może ulegać odparowaniu.