Drzewo owocowe – dlaczego należy nawozić?

Nawet obserwowanie tego, co dzieje się w sadach może przynosić korzyści, ponieważ osobiście wiem, że w podobny sposób mogę postępować z moimi drzewami owocowymi. Chociaż moja działka jest zdecydowanie mniejsza niż taka profesjonalna uprawa drzew owocowych nazywana sadem. Podstawową korzyścią szczególnie dla właściciela tego miejsca są oczywiście owoce, które można w ciągu roku sprzedawać. Tym bardziej że na przykład jabłka da się przechować. Sadownik nawozić drzewa owocowe musi jednak regularnie.

Sposoby nawożenia drzew owocowych

dobre nawozy jesienne do drzew owocowychProwadzone aktualnie przez profesjonalistów sady są dość specyficznym miejscami, ponieważ rośliny pozostają tam zwykle przez wiele długich lat na swoich miejscach. Tym bardziej że nawet wiek ma realny wpływ na ich wydajność. Skoro nie da się obrabiać gleby w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia systemów korzeniowych tych drzew owocowych, to trzeba stosować nawozy, które będą stopniowo wchłaniały się na przykład pod wpływem regularnego podlewania lub naturalnych opadów atmosferycznych. Są to oczywiście nawozy sztuczne w postaci specjalistycznych kulek, ale nawet szczegóły mają przecież znaczenie. Dobre nawozy jesienne do drzew owocowych powinny być dopasowane do konkretnego gatunku, po wtedy plony będą naprawdę obfite. Jesienią stosuje się sporo nawozów po to, aby ziemia na wiosnę ponownie była bogata w różne składniki takie jak potas, fosfor i tym podobne. W skład tych nawozów może wchodzić jednak więcej pierwiastków. Popularnością cieszą się również nawozy wapniowe. O tym, jaki nawóz należy zastosować, w niektórych przypadkach będą decydowały wyniki badań prowadzonych nad glebą, ponieważ wtedy bardzo dokładnie wiadomo, czego tam brakuje. Istnieje jednak jeszcze inny sposób nawożenia gleby w sadach, bo szczególnie na okres zimowy można rozłożyć pod drzewami pewnej ilości obornika. Może to być na przykład obornik bydlęcy lub świński, bo znaczenie mają tutaj przede wszystkim właściwe proporcje.

Do wchłaniania czegoś takiego w glebę będzie dochodziło na bardzo podobnej zasadzie jak w przypadku nawozów sztucznych. Dzięki nawozom drzewa owocowe mogą być nawet bardziej odporne na działanie szkodników i różnych chorób. Oczywiście czas podawania nawozów ma kolosalne znaczenie, ponieważ zwykle na jesień powinno się stosować te, które nie będą pobudzały roślin do intensywnego rozwoju, ponieważ muszą się one przygotować na czas zimy. Kupuję nawozy w mniejszych workach, a profesjonaliści decydują się zwykle na zakup tych ogromnych zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem.