Dobrze płata praca

 

Młodość nie trwa wiecznie, bo każdy w końcu stanie się stary. Niewielu ludzi ma tyle szczęścia, że do końca życia może się ciszyć dobrym zdrowiem i funkcjonować samodzielnie. Przechodząc na emeryturę, mamy już przynajmniej sześćdziesiąt lat, w więc to czas, kiedy drowie może zacząć szwankować. W tym czasie seniorzy mogą liczyć na pomoc bliskich, którzy są w stanie nimi opiekować lub są zdani na opiekę obcych osób.

Jakie są obowiązki opiekunek w Niemczech?

praca dla opiekunek w niemczechW Polsce stosunkowo niewiele osób korzysta z profesjonalnej opieki świadczonej przez opiekunki, ponieważ jest to dość droga usługa jak na nasze zarobki. Najczęściej ciężar opieki nad rodzicem w podeszłym wieku spoczywa na barkach dzieci, rodzeństwa lub wnuków. U naszego zachodniego sąsiada bywa zupełnie inaczej, ponieważ większość ludzi nie może sobie pozwolić na rezygnację z pracy w celu sprawowania opieki, więc wynajmują profesjonalną opiekunkę. W Niemczech powszechnie panuje opinia, że pracownicy z Polski są uważani za pracowitych i rzetelnych, więc nic dziwnego, że praca dla opiekunek w Niemczech jest na wyciągnięcie ręki. Biura pośrednictwa pracy oferują sporo ogłoszeń tego typu, ponieważ jest też nimi spore zainteresowanie. Najczęściej kobiety w wieku od czterdziestu do nawet sześćdziesięciu pięciu lat, są kierowane do takiej pracy, ponieważ najmniejszy problem dla nich stanowi konieczność kilkutygodniowego wyjazdu zagranicę. Praca opiekunek odbywa się w systemie zmianowym, czyli jedna osoba jedzie na około sześć – osiem tygodni, po czym wraca do kraju, a na jej miejsce jedzie jej zmienniczka. W kwestii obowiązków, są one ustalane w momencie podpisywaniu umowy w kraju, więc mamy pewność zatrudnienia. Opiekunki w Niemczech najczęściej zajmują się osobą starszą, która w jakimś stopniu jest niesamodzielna. Zazwyczaj trzeba pomóc takiej osobie w ubieraniu się, myciu, podawaniu lekarstw, a także prowadzeniu gospodarstwa domowego, czyli sprzątaniu, praniu i gotowaniu. Ponieważ opiekunka mieszka razem z podopiecznym, to pełni opiekę przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Praca w formie opiekunki jest wymagającym zadaniem, ponieważ trzeba wykazywać się empatią, zrozumieniem i dobrocią dla słabszej jednostki. Nie każdy potrafi znosić humory i przyzwyczajenia starszej osoby. Kolejnym dyskomfortem jest konieczność pozostawienia swojej rodziny i bliskich na kilka tygodni. Opiekunki są w dużej mierze zdane na siebie w Niemczech, ponieważ biuro pośrednictwa pracy znajduje się w Polsce i ma się z nim kontakt jedynie telefoniczny.